10 filmų apie startuolius. Paremta tikrais faktais
Nežinau kaip jums, tačiau aš vis dažniau atkreipiu dėmesį į pasaulyje (tame tarpe ir Lietuvoje) sparčiai besikuriančių naujų startuolių. Pandemija, atrodo, netrukdė jų veiklai. Atvirkščiai, žmonėms perėjus prie nuotolinio gyvenimo būdo, tech-bendrovės, AI, kibernetinio saugumo ar el. parduotuvės startuoliai įgavo naują pagreitį ir investuotojai vis drąsiau į juos investuoja. Situacija šiek tiek primena „dotcom“ laikus, kai atsiradus internetui, sparčiai kūrėsi internetiniai verslai. Tikėkimės, šį kartą naujų technologijų „bumas“ nesibaigs taip liūdnai, kaip prieš 20 metų.
Kad jau prakalbome apie startuolius, žemiau atrinkau 10 filmų apie kompanijų sėkmės (ar nesėkmės) istorijas. Pasakojimai – patys įvairiausi: kaip garaže du jaunuoliai kūrė startuolį, pavirtusį į vieną didžiausią pasaulio kompaniją; kaip startuoliai, kurie, rodos, turėjo visas galimybes pavirsti multimilijoniniais verslais, staiga žlugo ar kaip vieniša trijų vaikų mama sukūrė inovatyvią prekę, be kurios šių dienų namų šeimininkės neįsivaizduoja savo gyvenimo.
Visi filmai buvo kurti remiantis tikromis žmonių gyvenimo istorijomis. Keli iš jų yra dokumentinės juostos, paremtos startuolių ar investuotojų interviu pasakojimais. Tikiu, jog bent porą iš žemiau pateiktų filmų suteiks jums tam tikrų įžvalgų ir pamokų, o gal tiesiog šiek tiek įkvėps ar pralinksmins. Dėl vieno aišku, abejingų jie jūsų tikrai nepaliks. Gero žiūrėjimo.
1. Socialinis tinklas (angl. Social network, 2010)
IMDb 7.7. Rotten tomatoes 96%
Tai tikra istorija apie vieną didžiausių visų laikų startuolių „Facebook“ įkūrėjų Marką Zakerbergą. Jaunuolis, mėgęs programuoti, Harwardo universiteto bendrabutyje sukuria socialinę platformą, kurioje galima kviesti žmones „draugauti“ ir įkelti savo nuotraukas. Jo misija buvo suburti žmonių bendruomenę interneto platybėse. „Anksčiau žmonės gyvendavo fermose, tuomet miestuose. Nuo šiol mes gyvensime interneto platybėse”, teigė Markas filme.
Ši platforma pavirsta į „Facebook“ ir vaikino gyvenimas apsiverčia aukštyn kojomis, nes pakvimpa dideliais pinigais. Vis dėlto, sėkmė jaunajam Zakerbergui atnešė ne tik finansinę laisvę, tačiau ir asmenines bei teisines problemas.
2. Silicio slėnio piratai (angl. Pirates of Silicon Valley, 1999 TV Movie)
IMDb 7.2 Rotten tomatoes 89%
Silicio slėnio piratai – biografinis filmas apie du žymius kompiuterio eros pradininkus „Apple“ ir „Microsoft“. Kino juostoje pateikiama Steve’o Jobso ir Billo Gateso konkurencinga kova ir jų įmonių formavimosi istorija. Parodoma kaip 1970-aisiais metais susikūrė S. Jobso ir S. Wozniako komanda ir Billo Gateso ankstyvieji metai Harvarde. Tuomet pasakojama apie „Apple“ kompanijos tolimesnį kūrimąsi ir S. Jobso nesėkmingą vadovavimą įmonėje. Dokumentinėje istorijoje puikiai atvaizduota dviejų talentingų žmonių pastangos, vargai ir nesėkmės, kuriant pirmuosius pasaulyje kompiuterius. Tai pamokanti istorija visiems startuoliams, patiriantiems sunkumus ir ieškantiems įkvėpimo.
3. Įkūrėjas (angl. The founder, 2016)
IMDb 7.2 Rotten tomatoes 81%
Tai pardavėjo Ray Kroco istorija, kuris dviejų brolių inovatyvią greito maisto užkandinę „McDonald’s“ pavertė vienu didžiausių restoranų verslu pasaulyje.
Pasinaudodamas savo talentu ir gudrumu, Krocas manipuliuoja žmonėmis ir nebrangiai įsigyja visą „McDonald‘s“ tinklą, kuris tapo vienu plačiausiai atpažįstamų prekės ženklų maisto versle.
Vyro noras bet kokia kaina užsidirbti ir tapti milijonieriumi, parodo kokie kartais yra patys sėkmingiausi pardavėjai ir ką jie pasiryžę paaukoti vardan verslo sėkmės. „Nėra nieko svarbiau už atkaklumą. Talentas, genialumas ir išsilavinimas nėra svarbesni. Pasaulis yra pilnas
išsilavinusių kvailių ir nesėkmingų vyrų, kurie turi didelį talentą”, kalba filmo herojus, kuris vadovaudamasis šia savo filosofija pavertė „McDonald‘s“ startuolį stambia įmone.
4. Startuolis.com (angl. Startup.com, 2001)
IMDb 7.1 Rotten tomatoes 93%
„Startup.com“ yra amerikiečių dokumentinis filmas apie startuolį, pavadinimu „govWorks.com“. 2001 metais sukurtame filme parodomi užkulisiai kaip du vaikystės draugai Kaleilo Isaza Tuzmanas ir Tomas Hermanas sukūrė internetinę svetainę, leidžiančią žmonėms bendrauti su savo vietine valdžia. Per metus vaikinai surinko 60 milijonų dolerių investicijų ir pasamdė šimtus darbuotojų, tačiau užklupę techniniai sunkumai, „dotcom“ rinkos krizė bei pykčiai dėl įmonės valdymo, buvo lemiami. Žlugo ne tik startuolis, tačiau ir vyrų draugystė.
Iš pasakojimo galima daug ko pasimokyti: ar verta pradėti verslą su draugu, žmogaus ego, kuris gyvenime dažnai pakiša koją, tinkamos vertybės, pradedant kompaniją ir žmogiškumo svarba, norint „prasimušti“ startuolių rinkoje.
5. Kažkas rizikingo (angl. Something ventured, 2011)
IMDb 7
Šiame dokumentiniame filme žmonės, kurie tiesiogiai prisidėjo prie žymiausių startuolių, vėliau išaugusių į didžiausias kompanijas, gimimo, pasakoja, kaip jiems pasisekė ne tik pakeisti pasaulį, tačiau ir neblogai užsidirbti pinigų. Jie matė galimybes ten, kur kiti matė riziką, jie buvo vieni pirmieji vizionieriai, anterpreneriai, padedantys kitiems vizionieriams įgyvendinti savo svajones. Vyrai interviu metu pasakojo kaip gimė patys sėkmingiausius ir produktyviausius 60 -ųjų, 70 -ųjų ir 80-ųjų metų rizikos kapitalo investuotojai, kurie rizikavo savo pinigais ir reputacija, investuodami į įmones, kuriose niekas kitas nematė jokio potencialo. Tai įkvepianti dokumentinė juosta ne tik visiems, kurie svajoja sukurti savo startuolį, tačiau ir tiems, kas svarsto, tačiau nedrįsta tapti startuolių investuotojais.
6. (E-svajonės (angl. E-Dreams, 2001)
IMDb 6.8 Rotten tomatoes 60%
Šis dokumentinis filmas pasakoja kaip du jaunuoliai pasiryžo užkariauti internetinį pasaulį, turėdami nešiojamuosius kompiuterius, mobiliuosius telefonus, verslo planą ir didelį užsidegimą. Tai istorija apie internetinės parduotuvės „Kozmo.com“, siūlančios greitą pirkinių internetu, staigų augumą ir žlugimą. Startuolį 1997 metais sukūrė bankininkų pora, buvę universiteto laikų kambariokai Joseph Park ir Yong Kang. Klausantis filmo, kuriame kalbėjo įmonės kūrėjai ir darbuotojai, pajunti to meto internetinių startuolių dvasią, jaunų entuziastingų žmonių užsidegimą „užkariauti pasaulį“, ir tuo pačiu širdgėlą, kurią vyrai pajautė, kai staiga 2000 metų balandį juos užklupo „dot-com“ rinkos katastrofa. Tai viena iš daugelio to meto startuolių žlugimo istorijų, kuri pamoko, įkvepia ir priverčia susimąstyti apie verslo kūrimo niuansus.
7. Kapitalas “C“ (angl. Capital C, 2014)
IMDb 6.8
„Kapitalas C“ yra pirmasis dokumentinis filmas apie sutelktinį finansavimą. Trejus metus filmuotoje juostoje trys nepriklausomi kūrėjai (pokerio kortelių dizaineris Jacksonas Robinsosas, hipis Zachas Crainas ir vaizdo žaidimų veteranas Brianas Fargo) bando pritraukti lėšų ir įgyvendinti svajonę – sukurti sėkmingą startuolį. Filme parodomos kūrėjų svajonės, baimės, viltys ir didelis noras pakeisti savo gyvenimą. Iš dokumentinės juostos galima pasimokyti kaip kurti sutelktinio finansavimo kampaniją, ką daryti, o ko geriau nedaryti, siekiant gauti finansų iš investuotojų.
8. Startuoliai vaikai (angl. The Startup Kids, 2012)
IMDb 6.7
„Startup Kids“ yra dokumentinis filmas, kuriame vyksta interviu su jaunais technologijų įkūrėjais, kurie sukūrė tokius žymius startuolius kaip „Vimeo“, „Dropbox“, „Soundcloud“, „Debito“ ir „xsmoke“. Vyrai pasakoja savo įkvepiančias istorijas, kaip jiems pavyko sukurti sėkmingus startuolius neįprastai jauname amžiuje. Dokumentinis filmas tinka žiūrėti visai šeimai, nes interviu pateikti paprastu, tačiau įdomiu formatu, „neinant gilyn“ į technologinius aspektus.
.
9. Džoja (angl. “Joy”, 2015)
IMDb 6.6 Rotten tomatoes 60%
“Džoja” filmo siužetas pasakoja apie išsiskyrusią, dviejų vaikų mamą, kuri supranta, jog gyvenimą nugyveno visiškai ne taip, kaip svajojo. Tačiau viskas pasikeičia, kai vieną dieną ji nusprendžia parduoti vieną iš savo sukurtų produktų – šluotą. Man patiko šis filmas, nes jo centre pagaliau yra ne vyras, o moteris. Šiais laikais, kad ir kaip būtų liūdna, startuolių pasaulyje vis dar karaliauja vyrai. Tačiau, situacija keičiasi ir iškyla vis daugiau sėkmingų startuolių už kurių stovi protinga ir stipri moteris.
Tai įkvepianti istorija, kuri įrodo, jog net ir tamsiausiame gyvenimo etape situacija gali pasikeisti per trumpą laiko tarpą. Dažnai nesuvokiame kokios neaprėpiamos yra mūsų galimybės. Taip pat kokie mes visi iš tikrųjų esame kūrybingi, tad kartais reikia sau tai priminti ir labiau pasitikėti savo jėgomis. Būna, jog geniali mintis pavirsta į sėkmingą startuolį. Taip nutiko ir Džojai.
10. Steve’as Jobs’as (angl. Steve Jobs, 2013)
IMDb 6 Rotten tomatoes 28%
Vėlgi tikrais įvykiais įkvėpta kino juosta, pasakojanti apie visame pasaulyje puikiai žinomą, technologijų pasaulyje sukėlusį revoliuciją, Steve‘ą Jobsą. Filme atskleidžiama vyro gyvenimo istorija ir parodomi pirmieji „Apple“ kompanijos žingsniai į verslo pasaulį. Startuolis buvo pradėtas ne kur kitur, o vyro tėvų garaže, kuriame Jobso bičiulis Steve‘as Wozniakas kartu su Jobsu sukūrė pirmąjį „Apple“ kompiuterį. Juostoje detaliai parodoma ne tik legendinio kompiuterių tinklo kūrimas, tačiau ir asmeninis Steve‘o Jobso gyvenimas, jo klaidos, hipiško gyvenimo būdo propagavimas ir meilė technologijoms bei kūrybiškumui. „Viskas, kas tave supa ir tu vadini gyvenimu, sukūrė žmonės, kurie nebuvo protingesni už tave. Tu gali tai pakeisti, gali sukurti kažką savo, kažką kuo galės naudotis kiti žmonės”, S. Jobsas.
P.S. Man labai malonu, jog jūs skaitote ir dalinatės mano tekstais su savo draugais! Mano tikslas – nesustoti kurti įkvepiantį turinį, kad visuomet turėtumėte ką įdomaus pažiūrėti, pasisemti įkvėpimo ir linksmai bei turininkai praleisti laisvalaikį. Su jūsų pagalba galėčiau skirti daugiau savo laiko istorijų kūrimui ir aprašymui, tad, jei norite prisidėti prie tolimesnio filmų turinio kūrimo, galite tai padaryti, tapę mano Patreon remėjais.
Patreonai gaus ne tik visą šį turinį, tačiau ir papildomai sukurtus, greitai pasirodysiančius naujus ir detaliai aprašytus filmų paketus įvairiomis temomis bei el. knygą “4 tikros žymių žmonių biografijos”. Paramą aš priimu kaip palaikymą ir padrąsinimą kurti straipsnius toliau. AČIŪ jums už galimybę daryti tai, kas man (ir tikiuosi jums) teikia malonumą ir yra įdomu.