Filmai apie moterų padėtį musulmonų pasaulyje. Paremta tikrais faktais
Ar žinojote, jog remiantis Jemeno vyriausybės duomenimis, apie 50% šalies mergaičių yra ištekinamos anksčiau nei joms sukanka 18 metų, o 15% jų jau yra susituokusios nesulaukus nei 15 metų? Taip pat kai kuriose islamą išpažįstančiose šalyse moterys yra užmėtomos akmenimis, yra apipjaustomi jų lytiniai organai, vien tam, jog jos niekada negalėtų patirti malonumą mylintis.
Ir mes kalbame apie XXI amžių. Apie tai, kas vyksta šiandien.
Šią savaitę filmų sąrašas yra apie moteris musulmones ir jų tikrus išgyvenimus, pagal kuriuos buvo parašytos knygos bei sukurti žemiau pateikti filmai. Kadangi šiuo metu vyksta Ramadanas ir Kitokie Žmonės Instagram paskyroje neseniai kalbėjau apie islamą bei musulmonų pasaulį, nutariau šia tema išskirti keletą tikrais faktais paremtų filmų.
Sukurti filmai yra moterų pasipriešinimo judėjimas prieš neteisybę. Jos pagaliau vis garsiau ir drąsiau prabyla apie savo kultūroje esančias spragas ir siekia laisvės bei lygių teisių.
Pasakojimai paliečia ne vieną svarbią temą: nepilnamečių mergaičių santuokas su vyresniais vyrais, mergaičių lytinių organų apipjaustymą, kuris yra uždraustas ir atliekamas nelegaliai, karą, skurdą, nelygybę ir moterų teisių neturėjimą. Nepažadu, jog šiuos filmus bus lengva žiūrėti, tačiau pažadu, jog jie sužadins jūsų jausmus iki širdies gelmių ir galbūt padės pasijusti dėkingoms už tai, ką turime ir kaip gyvename.
1. Mano dukrai Samai (angl. For Sama, 2019)
IMDb 8.5 Rotten tomatoes 99%
Abejingų nepaliksianti dokumentinė juosta „Mano dukrai Samai“ pasakoja apie išgyvenimą Sirijoje karo metu. Pasakojimas perteiktas iš moteriškos perspektyvos: net 5 metus, W. Al-Kateab filmavo savo gyvenimą Alepe, įamžindama mieste vykstančius protestus, smurtą ir tuo pat metu įsižiebusią jos ir vyro Hamzos meilę, santuoką bei dukters Samos gimimą. Per 5 metus sukaupusi daugiau kaip 500 valandų filmuotos medžiagos, moteris ją sudėjo į pusantros valandos filmą.
Tai jaudinantis pasakojimas, tačiaunepaisant visų baisybių, juosta kupina šviesos: „Mirtis visada buvo šalia mūsų“, – teigė režisierė. „Žinojome, jog bet kada galime būti nužudyti. Taigi gyvenome taip, tarsi kiekviena minutė būtų paskutinė.
2. Persepolis (angl. Persepolis, 2007)
IMDb 8.0 Rotten tomatoes 96%
Filmas, sukurtas remiantis Marjane Satrapi autobiografine novele tokiu pačiu pavadinimu. Pasakojimas išsiskiria savo unikalumu, puikiu humoru bei neįprastu pateikimu – komikso pavidalu. „Persepolis“ sukėlė daug diskusijų ir audringų reakcijų visame pasaulyje, nes palietė kultūrines ir politinės diskusijas apie žmogaus laisvę bei moterų teises. Filme subtiliai perteikiama iranietės M. Satrapi pasaulėžiūra, ji su humoru pasakoja apie savo gyvenimą Teherane. Nuo mažens mergaitė piktinosi neteisybe ir maištavo prieš šalies politinį rėžimą, ribojantį žmonių, ypač moterų, teises.
3. Sorajos M. užmėtymas akmenimis (angl. The Stoning of Soraya M. 2008)
IMDb 8.0 Rotten Tomatoes 59%
Tai filmas apie moterų stiprybę ir nenusakomą žmonių žiaurumą. Baisiausia tai, jog kino juosta paremta tikrais įvykiais. Kaip jau išduoda pats pavadinimas, filme herojė buvo užmėtyta akmenimis, o kai kuriose šalyse moterys akmenimis užmėtomos ir šiandien… Filmas atpasakoja vienos moters liudijimus, įrašytus į juostelę, vėliau iš visos tos išpažinties buvo parašyta knyga ir tik vėliau ji buvo ekranizuota.
Tai istorija apie moterų gyvenimą radikalų islamistų patriarchato valdomose musulmonų žemėse. Dėmesio centre – atokiame kaime nelaimingai ištekėjusi gražuolė Soraja, su kuria vyras svajoja išsiskirti. Jis paskleidžia gandus, jog ši buvo jam neištikima ir siekia jos mirties, jog galėtų vesti dar kartą.
4. „Vadžda“ (ang. „Wadjda“,2012)
IMDb 7.5 Rotten tomatoes 99%
“Vadžda” yra Haifaa al-Mansour – pirmosios moters Saudo Arabijos kino kūrėjos ilgamettražis vaidybinis filmas, pasirodęs 2012 metais. Jis ne tik pasakoja stereotipus laužančios mergaitės istoriją, bet ir leidžia žvilgtelėti į Saudo Arabijos kasdienybę ir ne visada lengvą moteriškos lyties atstovių gyvenimą.
Filmas yra apie mergaitę, kuri gyvendama itin konservatyvioje visuomenėje, nebijo laužyti nusistovėjusių taisyklių. Ji trokšta laisvai važinėti dviračiu, tačiau šalyje mergaitėms tai yra nepriimtina. Pasakojimas tinka visai šeimai.
5. Ką žmonės pasakys (angl. What will people say, 2017)
IMDb 7.4 Rotten tomatoes 78%
Šešiolikmetė Niša gyvena dvigubą gyvenimą. Namuose su šeima ji yra tobula pakistaniečių dukra, tačiau leisdama laiką su draugais ji – paprasta norvegų paauglė. Kai jos tėvas pamato ją su vaikinu, Nišos paauglystė apsiverčia aukštyn kojomis. Norėdamas dukrą pamokyti, senų pažiūrų tėvas nusprendžia per prievartą išvežti merginą pagyventi su konservatyviais giminaičiais Pakistane.
Šis pasakojimas iš dalies atpasakoja režisierės Iram Haq paauglystės patirtį. Tėvai ją išvežė iš Norvegijos, kurioje ji užaugo, ir nugabeno į Pakistaną.
6. Dykumų gėlė (angl. Desert flower, 2009)
IMDb 7.4 Rotten tomatoes 50%
Dar vienas tikrais įvykiais paremtas filmas, kuris neša stiprią žinutę.
Vos dvylikos metų Waris Dirie pabėgo iš suplanuotų savo vestuvių ir gimtųjų namų Somalyje. Apsistojus Londone, jai tenka patirti skurdą ir badą, kol vieną dieną McDonalde ją pastebi modelių agentūros darbuotojas.
Tapusi tarptautininio lygio modeliu, per vieną interviu ji išdrįso prabilti apie mergaičių lytinių organų žalojimą, vykstantį daugelyje Afrikos genčių. Ji pati patyrė šį žiaurų ritualą sulaukusi vos penkerių.
Pasirodžius knygai, o vėliau ir filmui, visas pasaulis liko šokiruotas, kai buvo atskeista, jog net ir šiandien, tyliai, tačiau gana plačiai vis dar vyksta šis žiaurus mergaičių apipjaustymas.
7. Osama (angl. Osama, 2003)
IMDb 7.3 Rotten tomatoes 96%
Idomus, tikrais faktais paremtas filmas, kuris įtraukia į siužetą ir priverčia susimąstyti apie moterų padėtį Rytų pasaulyje.
Afganistane gyvenanti moteris ir jos dvylikametė dukra netenka darbo .Griežtos talibano taisyklės draudžia moterims dirbti, neleidžia net išeiti iš namų be vyrų. Brolį ir vyrą palaidojusi moteris negali net nusipirkti maisto. Tad ji pataria dukrai apsimesti berniuku ir mėginti įsidarbinti.
8. Aš esu Nojoom, dešimties metų ir išsiskyrusi (angl. I am Nojoom, age 10 and divorced, 2014)
IMDb 6.9 Rotten tomatoes 100%
Dokumentinių juostų kūrėja ir rašytoja Khadija Al-Salami filme „Aš esu Nojoom, dešimties metų ir išsiskyrusi“ kviečia atkreipti dėmesį į nerimą keliantį vaikų santuokų paplitimą Jemene. Ji atpasakoja tikrą Nojood Ali istoriją, kuri buvo aprašyta 2010 m. išleistoje autobiografijoje.
10 metų mergaitė buvo priverstinai ištekinta už 30 metų vyro, kuris ją dažnai prievartavo. Neapsikentusi ji vieną dieną nuėjo pas teisininką ir paprašė skyrybų. šis atvejis šalyje buvo pirmasis, kai mergina pati atėjo ir paprašė skyrybų. Nojood Ali Jemene tapo judėjimo prieš nepilnamečių mergaičių santuokas simboliu.
Ši jaudinanti istorija, nešanti galingą žinutę, parodo tikrąjį nepagražintą Jemeną ir jame vyraujančias socialines problemas.
9. Tik su dukra (angl. Not without my daughter, 1991)
IMDb 6.4 Rotten tomatoes 50%
Tikrais faktais paremta istorija “Tik su dukra” pasakoja apie amerikietę moterį, kuri ištekėjo ir sukūrė šeimą su Amerikoje gyvenančiu iraniečiu daktaru. Pagal istoriją buvo parašytas romanas tuo paties pavadinimu bei vėliau sukurtas filmas.
Betty Mahmoody nesijautė saugi skirsdama atostogų į vyro gimtinę. Ji nerimavo dėl konservatyvios aplinkos ir moterų padėties šalyje. Vis dėlto įkalbėto vyro ji sutiko dviem savaitėms skristi į Iraną. Šeimos atostogos baigėsi vakarą prieš skrendant atgal į Ameriką. Vyras kartu su savo gimine įkalino dukrą ir žmoną bei pagrasino, jog niekada jų neišleis namo.
Betty slapčia susipažino su ją užjaučiančiais žmonėmis ir kartu su dukra nutarė pabėgti.
Norintiems daugiau sužinoti apie šią istoriją, užaugusi mergaitė, kuri su mama užaugo Mičigane, išleido prisiminimų knygą, pavadinimu „Mano vardas Mahtob“.
Įdomu sekti toliau? Sekite KŽ Facebook bei Instagram ir nepraleiskite naujų įrašų bei rekomendacijų.
Tai pat nepamirškite užsiprenumeruoti naujienlaiško, kuris yra kiekvieno puslapio apačioje bei pasidalinti šiuo įrašų socialiniuose tinkluose, kad jūsų draugai taip pat turėtų ką žiūrėti šį savaitgalį! Ačiū.
P.S. Man labai malonu, jog jūs skaitote ir dalinatės mano tekstais su savo draugais! Mano tikslas – nesustoti kurti įkvepiantį turinį, kad visuomet turėtumėte ką įdomaus pažiūrėti, pasisemti įkvėpimo ir linksmai bei turininkai praleisti laisvalaikį. Su jūsų pagalba galėčiau skirti daugiau savo laiko istorijų kūrimui ir aprašymui, tad, jei norite prisidėti prie tolimesnio filmų turinio kūrimo, galite tai padaryti, tapę mano Patreon remėjais.
Patreonai gaus ne tik visą šį turinį, tačiau ir papildomai sukurtus, greitai pasirodysiančius naujus ir detaliai aprašytus filmų paketus įvairiomis temomis bei el. knygą “4 tikros žymių žmonių biografijos”. Paramą aš priimu kaip palaikymą ir padrąsinimą kurti straipsnius toliau. AČIŪ jums už galimybę daryti tai, kas man (ir tikiuosi jums) teikia malonumą ir yra įdomu.