Larry King „Kaip užkalbinti bet ką, bet kuriuo metu ir bet kurioje vietoje“ knygos apžvalga
„Kuo daugiau ir dažniau kalbėk”
Legendinis televizijos ir radijo laidų vedėjas Larry King yra puikiai įvaldęs bendravimo meną. Savo karjerą jis pradėjo 1957-aisiais, o žymiąją „Larry King Live“ pokalbių laidą Amerikos CNN televizijos kanalas transliavo net 25-erius metus (1985-2010).
Ši 1994 metais išleista knyga apie bendravimą buvo labai sėkminga ir žmonės ją skaito net iki šiol. Nors knyga ir išleista knyga seniai, joje aprašyti patarimai ir triukai yra nesenstantys. „Kaip užkalbinti bet ką, bet kuriuo metu ir bet kurioje vietoje“ vyras pateikia patarimus kaip bendrauti formalioje ir neformalioje aplinkoje, kaip kalbėti darbo pokalbio metu ir kaip kalbinti pašnekovus, jei dirbi šou versle.
Jis teigia, jog nesvarbu su kokiu talentu tu gimei, augant būtinai reikia jį plėtoti. O jei manai, kad nesi įgudęs kurioje nors srityje, įdėjęs daug darbo ir pastangų, gali tai pakeisti.
Kiek save prisimena Larry King visuomet mėgo šnekėti, tačiau net ir jo gyvenime buvo atvejųkuomet jis šnekėti nepajėgė.
Pirmą kartą Larry King gavo galimybę dirbti Majamio WAHR radijo laidos vedėju 1957 metais. Tai buvo maža vietinė stotis, tačiau 23 metų jaunuolis buvo toks sujaudintas, jog pagaliau išsipildys jo svajonė, jog visą savaitgalį ruošėsi pirmadienio ryto pasirodymui. Išaušus lemiamai dienai, vyras buvo toks nervingas, jog negalėjo ištarti nei žodžio! Įpykęs vadovas, įlėkė į kambarį ir sušuko, jog tai laida, kurioje reikia bendrauti, o ne tylėti. „Išsigandęs įpykusio boso, pirmą kartą gyvenime prakalbau radijo stoties klausytojams. Prisipažinau, jog šiandien yra pirmoji darbo diena, mano burna visiškai sausa ir iš jaudulio man sunku kalbėti“. Šie pirmi žodžiai suteikė jaunajam Larry pasitikėjimo kalbėti toliau ir likusi laida praėjo puikiai. Nuo to karto jam niekada nekilo jokių problemų kalbant radijo laidoje. „Tą dieną išmokau svarbią pamoką – nesvarbu ar tu šneki radijo laidoje, ar ant scenos, visuomet būk atviras su savo auditorija.Tokiu būdu jie labiau susitapatins su tavimi ir pajus tai, ką jauti tu“, – teigė knygos autorius.
Kodėl L. King karjera yra tokia sėkminga? Jo patarimai visiems, norintiems pagerinti bendravimo įgūdžius:
– Meilė darbui. „Aš dievinu savo veiklą ir žmonės tai jaučia, – rašė Larry. – To neįmanoma suvaidinti.“
– Teisingas požiūris į darbą. Kiekvieną kartą, kai Larry King buvo sunku ar nemalonu kalbėti kuria nors tema, jis toliau kalbėjo ir dirbo dar sunkiau, jog taptų geresnis. Vyras išbandė savo jėgas visose įmanomose srityse: skaitė sporto reportažus, ryto naujienas, verslo naujienas, vedė orų prognozių laidas, kalbėjo įvairiuose viešose pasirodymuose. Tobulinti savo kalbėjimo manieras jam buvo būtina. Kuo daugiau L. King kalbėjo, tuo profesionalesnis jis tapo.
– Nuolatinis mokymasis. Be knygų, video įrašų ir kitų mokymų, Larry teigė, jog viešo kalbėjimo jis mokėsi, būdamas vienas namuose. Jis pataria kalbėti garsiai ir nebijoti praktikuotis šnekėti atsistojus priešais veidrodį.
– Smalsumas. Vyras teigė, jog kitas labai svarbus komponentas yra tikras nesuvaidintas domėjimasis pašnekovu. Kai Larry King kalbina žmones, jis žiūri jiems tiesiai į akis ir klausdamas klausimą visuomet pasilenkia arčiau jų. Taip jis parodo, jog jam išties įdomu, kąžmogus turi pasakyti.
– Pagarba. Vyras teigia, jog nesvarbu ką tu kalbinti, visada turi gerbti savo pašnekovą. Jei tik žmogus pajus, jog negerbi jo nuomonės, tavo pokalbis bus nepavykęs.
– Atvirumas. Būk su pašnekovu toks atviras ir nuoširdus, kokiu tu nori, jog jis būtų su tavimi. Jis pajus tavo tikrumą ir bus nuoširdesnis.
– Jausmų rodymas. L. King pataria nebijoti parodyti jausmų, jei tema pasisuka apie skaudžius išgyvenimus. Pašnekovas ir publika jaučia ore tvyrančias emocijas ir atitinkamai reaguoja.
– Viena svarbiausių Larry King sėkmingų pokalbių paslaptis – tylėjimas ir klausymasis. Jis žino, jog niekada neišmoks nieko naujo, jei kalbės tik jisai. Todėl dažniausiai vyras tik klausiaįvairius klausimus ir klausosi. Vyras teigia, jog norint tapti geru pašnekovu, iš pradžių reikia tapti geru klausytoju. Kuo labiau suprasti tau sakomus dalykus, tuo tikslesnius ir geresnius atsakymus sugebėsi klausti. Tavo klausytojas bus patenkintas, jog jo įdėmiai klausaisi ir rodai susidomėjimą.
Bendravimo patarimai, esant neformalioje aplinkoje:
– Jei randiesi vakarėlyje yra begales temų, kurias galima aptarti su nepažįstamaisiais. Saugiausia ir populiariausia tema – oras. Tuomet galima aptarti dienos aktualijas, šeimą, vaikus, tam tikras televizijos programas ar paties vakarėlio, kuriame dalyvaujate, temą. Jei tai darbo vakarėlis, galima kalbėti apie ofiso dizainą, aptarti kabančių nuotraukų istoriją ir pan.
– Vakarėliuose būk toks pat smalsus ir žingeidus kaip ir darbe. Vienas mėgstamiausių. L. King klausimų, kalbant su nepažįstamais žmonėmis yra „kodėl?“. Jei žmogus pasakoja, jog išsikrausto gyventi į kitą miestą, Larry iškart klausia „Kodėl?“, jei žmogus sako, jog pakeitė darbą, jis ir vėl iškart klausia „Kodėl?“
Verslo susitikimuose ar darbe galioja panašios efektyvaus bendravimo taisyklės kaip ir vakarėliuose.
– Būk atviras, nuoširdus, įdėmiai klausykis, ką tau sako ir tada klausk atitinkamų klausimų.
– Taip pat visada būk pasiruošęs pokalbiui iš anksto. Jei žinai apie ką vyks verslo susitikimas, būtinai pasiruošk jam iš vakaro. Užsirašyk tikslius klausimus.
– Visi, kas nori perskaityti šią Larry King knygą, nori patobulinti savo bendravimo įgūdžius tam, kad galėtų kažką parduoti, parduoti produktą, idėją ar save. Svarbiausi kriterijai, norint išmokti parduoti – žinoti, ką tu parduodi ir kai žmogus tai sutinka pirkti, nustoti siūlyti.
– Pats svarbiausias gebėjimas pardavimuose yra mokėjimas parduoti save. Taigi, jei tu ruošiesi eiti į darbo interviu, pabrėžk ir kalbėk tik apie tai, ką unikalaus gali suteikti naujajam darbdaviui. Nepasakok tų pačių faktų, kurie yra aprašyti tavo CV, geriau papasakok kaip sugebėsi atlikti tam tikrą paskirtą užduotį geriau už kitus. Taip pat rodyk nuoširdųsusidomėjimą siūloma darbo pozicija, entuziazmą ir džiaugsmą. Pirmąjį radijo laidos vedėjo darbą Larry King gavo neturėdamas jokios darbinės patirties. Tačiau interviu metu jis parodėdidelį susidomėjimą ir entuziazmą, kuris vadybininką iškart papirko.
– Kaip kalbėtis derybų metu? Mokėti derėtis yra svarbu ne tik darbe, tačiau ir kasdieniame gyvenime. Derybų metu reikia būti profesionaliu, šmaikščiu, neišreikšti jokių neigiamųemocijų, negrasinti. Parodyti, jog tu turi ir kitų pasirinkimų, ne tik šį vieną. Stengtis kalbėti priešininko kalba. Būti ramiu ir užtikrintu savo žodžiais, tuomet ir pašnekovas labiau tavimi tikės.
Viešas kalbėjimas. Patarimai.
- Pasirink kalbėti ta tema, apie kurią gerai išmanai arba kuria išties domiesi.
- Iš anksto paruošk savo kalbą. Būtinai panaudok šią viešo kalbėjimo strategiją: pasakyk publikai, apie ką ruošiesi kalbėti. Sukalbėk paruoštą kalbą ir galiausiai pakartok, apie ką šnekėjai. Jei tavo klausytojai žinos, apie ką ruošiesi kalbėsi, jiems tavo istorija bus aiškesnė. Kalbos pabaigoje svarbu paminėti svarbiausius pasakojimo aspektus, tokiu būdu tavo siunčiama žinutė pasieks didesnę auditorijos dalį ir labiau įstrigs jiems įatmintį.
- Kalbant priešais auditoriją reikia žiūrėti į salėje sėdinčius žmones, o ne į langą ar duris. Kiekvieną kartą pakėlus galvą į klausytojus, žvilgtelėk vis į skirtingą žmogų, tokiu būdu visi žmonės jausis įtraukti ir svarbūs.
- Nebijok įterpti juokelį ar pajuokauti.
- Kalbos nebūtinai turi būti ir ilgos. Dažniausiai trumpos ir visiems suprantamos kalbos būna pačios efektyviausios ir įsimintiniausios.
Bendravimo patarimai, tiems, kas dirba televizijoje, radijuje ar tinklalaidėje.
– Knygos autorius aprašė puikius bendravimo patarimus, kuriuos galima panaudoti kalbant su nepažįstamu žmogumi. „Prieš kalbinant žmogų, kurio niekada nebuvai sutikęs, numalšinti kamuojamą jaudulį galima keliais būdais, – rašo vyras. – Visų pirma, įsivaizduok, jog pašnekovas yra toks pat žmogus kaip ir tu. Jis taip pat kažkada pradėjo nuo menkai apmokamo darbo, greičiausiai buvo kilęs iš viduriniosios klasės ir perėjo per panašius išgyvenimus kaip ir tu.
– L. King visuomet pasiruošia klausimus prieš susitinkant su savo pašnekovais, tačiau ne mažiau svarbu yra užduoti klausimus, kurie kyla žmogui atsakant tam tikrus klausimus. Dažnai šie atsakymai būna netikėti ir patys įdomiausi. Taigi, nebūtina kaip kokiam robotui sekti savo klausimų sąrašą. Svarbu įdėmiai klausytis ir iš išplaukiančių atsakymų uždavinėti atitinkamus tolimesnius klausimus.
– Larry King niekuomet nestudijavo kūno kalbos, tačiau vienas dalykas, kurį tiesiog būtina daryti kai kalbinti pašnekovą – žiūrėti jam į akis.
– Vyras pataria nepanikuoti ir įsivaizduoti, jog kalbi su mikrofonu ar kamera ir negalvoti kiek žmonių tavęs klausosi.
– Pašnekovo negalima iškart klausti asmeninių klausimų, Prie tokių klausimų reikia prieiti vėliau, užmezgus ryšį su žmogumi ir užtaikius tinkamą momentą.
– Nepamiršti humoro.
– Stengtis neatsilikti nuo paskutiniųjų įvykių. Žinoti svarbiausias pasaulyje vykstančias naujienas.
– Visiems radijo, televizijos ar laidų vedėjams reikia tobulinti savo balso tembrą ir kalbėjimo greitį. Vyras pataria dažnai garsiai skaityti namuose, atlikti įvairius balso pratimus. Įrašinėti savo balsą ir jo klausytis. Pratintis prie jo ir tobulinti tol, kol jausiesi patogiai klausantis savo balso.
Tobulėjant technologijoms, daugelis žmonių tiki, jog natūralus žmonių bendravimas nyks. Tiesa ta, jog kaip tik bendravimas įgauna įvairesnes formas ir mes labiau galime eksperimentuoti, pristatant pranešimus ar viešas kalbas. Šiandien gyvuoja ne tik televizija ir radijas, šiandien yra populiarios tinklalaidės ar paprasti video įrašai, kuomet žmonės save filmuoja tiesiog su telefonais.
Svarbiausias dalykas, kurį Larry King tikisi, jog tu išmoksi, perskaitęs šią knygą – tai požiūrisį kalbėjimą. „Bendravimas neturėtų atrodyti kaip kažkoks sunkumas ar problema. Tai geriausias žmonijos atradimas ir greičiausias būdas susipažinti. Tai yra vienas didžiausiųgyvenimo suteiktų malonumų ir, jei manai, kad nemoki bendravimo meno, tu tikrai gali to išmokti, o jei tiki, kad esi tai gerai įvaldęs, patikėk – tu gali tai įvaldyti dar geriau. Kuo daugiau ir dažniau kalbėk“.
Šios knygos audio versiją anglų kalba nemokamai galite perklausyti štai čia:
https://www.youtube.com/watch?v=uDfiW_fN1Kk
https://www.youtube.com/watch?v=5lk9s8pyZ68
Jei Jums patiko ši knygos apžvalga, tikėtina, kad patiks ir sekantys tinklaraščio
straipsniai. Užsisakykite naujausių blogo įrašų prenumeratą, įrašę savo elektroninio pašto adresą ir vardą registracijos formoje, kuri iššoks bet kurio šios svetainės puslapio apačioje. Nuo šiol naujausius straipsnius gausite tiesiog el-paštu. Taip nepraleisite jokių svarbių naujienų!