Robert T. Kiyosaki „Pinigų srauto kvadrantas“ knygos apžvalga. Ar jis tikras investuotojas ar tik puikus rinkodaros specialistas?
Pirmoji Robert‘o T. Kiyosaki knyga „Turtingas tėtis, vargšas tėtis“ paliko man gerą įspūdį, tad nusprendžiau perskaityti dar vieną autoriaus kūrinį, pavadinimu „Pinigų srauto kvadrantas“.
Knyga likau kiek nusivylusi. Gal dėl to, jog iš jos tikėjausi daugiau konkrečių patarimų ir gerų idėjų, siekiant išmokti elgtis su pinigais, o gal dėl to, jog praėjo ne vieneri metai nuo laiko, kuomet skaičiau „Turtingas tėtis, vargšas tėtis“.
Kas buvo parašyta knygoje, kodėl jos nerekomenduočiau skaitytojams, ieškantiems tikslių patarimų ir ar Robert‘as Kiyosaki yra investuotojas, o gal tik puikus marketingo specialistas, praturtėjęs iš savo knygų? Trumpai viską aprašau žemiau.
Apie ką yra „Pinigų srauto kvadrantas“ knyga?
Robert’as T. Kiyosaki supažindina skaitytojus su „Pinigų srauto kvadrantu“. Tai diagrama, susidedanti iš keturių raidžių (žr. pav.1). knygoje autorius trumpai paaiškina skirtumus tarp keturių sektorių.
D – darbuotojas (didžioji dalis visuomenės būtent ir priklauso šiam sektoriui). Tai žmonės, kurie dirba kitiems žmonėms. Šie tipo žmonės ieško saugaus darbo su papildomomis privilegijomis.
S – laisvai samdomi specialistai. Tai žmonės, mėgstantys „dirbti sau“ ar būti patys sau viršininkai. Dažniausiai jiems nepatinka, kai jų uždirbtiems pinigams daro įtaką kitas žmogus, kuris galbūt nedirba taip sunkiai kaip jie. Šio sektoriaus žmonės nori valdyti situaciją ir viską spręsti patys.
V – verslininkai. Šios grupės žmonės yra S priešingybės. Tikram verslininkui patinka, kai jį supa sumanūs žmonės. Jei S kategorijos žmonėms nepatinka darbus perduoti kitiems, tai V moto: „Kam dirbti pačiam, kai gali pasamdyti, kas atliks darbą už tave ir netgi geriau?“.
I – investuotojai. Jie uždirba pinigus iš pinigų. Jiems nereikia dirbti, nes jiems dirba jų pinigai. V tipo verslininkai gali palikti verslą metams ir sugrįžę rasti jį dar pelningesnį, o S tipo verslininkas išvyktų metams ir gali būti, jog grįžęs iš viso nieko nerastų. Taip būtų todėl, kad V turi sistemą, kuri puikiai veikia ir būrį kompetentingų žmonių sistemai valdyti. Dažniausiai S pats yra sistema, todėl jis negali išvykti.
Tuomet knygos autorius kviečia pasvarstyti kurioje schemos pusėje priklausote jūs ir kur norėtumėte atsidurti.
Kaip pereiti iš kairės diagramos pusės į dešinę?
Robert‘as T. Kiyosaki rašo, jog istoriškai 75-erių metų žmogus išgyvena dvi recesijas ir vieną depresiją. Kūdikių bumų karta patyrė tris recesijas ir klausimas, ar tik mūsų artimiausiu laiku nelaukia depresija? Todėl dabar pats laikas pradėti galvoti apie ateitį ir pasirūpinti savimi patiems. Norint tapti finansiškai laisviems, anot, R. Kiyosaki, reikia:
- pakeisti mąstymą. Nebijoti rizikos ir klaidų. Taip pat būti pasirengusiam nusivylimams, nes jų bus ne vienas;
- mokytis finansinio raštingumo. Bent penkias valandas per savaitę skirti mokymuisi. Lankytis finansiniuose seminaruose, mokymuose, skaityti finansines naujienas;
- nebėgti nuo finansinių problemų, nes dažniausiai didelėse problemose slypi nemažos galimybės;
- turėti ilgalaikes vizijas;
- išmokti valdyti savo pinigų srautus. Neišleisti visko, ką uždirbate, dalį pinigų kas mėnesį investuoti;
- susirasti mentorių;
- iš pradžių pereiti į V sektorių ir tik vėliau, turint tam tikrų investuotojui reikalingų įgūdžių, pereiti į I sektorių.
Tuomet, autorius pataria pradėti savo verslą. R. Kiyosaki teigia, jog dar niekada nebuvo taip lengva sukurti verslo. Su šiuo teiginiu aš nesutinku. Įvairių tyrimų duomenys rodo, jog 90% (jei ne daugiau) verslų žlunga per pirmus penkerius metus ir tik likę keli procentai sėkmingai klesti. Taip pat, mano nuomone, ne visiems žmonėms „duota“ būti verslininkais.
Kodėl „Pinigų srauto kvadrantas“, mano nuomone, yra ne finansų vadovėlis, o tik dar viena motyvacinė knyga
Pradėjus skaityti pirmus knygos puslapius, pastebėjau, jog autoriaus mintys kartojasi. Net sakiniai parašyti žodis į žodį vienodai. Knygoje nėra tikslių patarimų ar žingsnių, ką daryti, norint pagerinti savo žinias apie finansus ar investavimą.
Taip pat, R. T. Kiyosaki kartoja tuos pačius dalykus kaip ir knygoje „Turtingas tėtis, vargšas tėtis“. Tai yra, kas yra jūsų aktyvai (turtas, kuris jums neša pinigus) ir kas yra pasyvai (turtas, kuris pinigus iš jūsų sąskaitos kas mėnesį išskaičiuoja) pavyzdžiui „jūsų namas yra jūsų pasyvas, o ne aktyvas“.
310 psl. knygoje netrūksta motyvacinės medžiagos: „tikėk savimi“, „nebijok nusivilti“, „imkis veiksmų jau šiandien“, „įsiklausyk į savo mintis“ ir pan. Jei knygoje tikslių ir praktinių patarimų būtų tiek, kiek motyvacinės kalbos, knyga būtų naudinga.
„Pinigų srauto kvadrantas“ knygoje autorius, manau, tik „lengvai pakapstė“ finansų tematikos paviršių ir tiesiog kartojo tas pačias frazes kaip ir pirmoje savo knygoje „Turtingas tėtis, vargšas tėtis“.
Tiesa, 1997 m. išleistas bestseleris nebe reikalo buvo toks sėkmingas. „Turtingas tėtis, vargšas tėtis“ knygoje autorius supurto požiūrį į pinigus ir tikrai paprastai paaiškinta kuo skiriasi aktyvai nuo pasyvų bei įdomiai papasakoja savo gyvenimo istoriją.
Aš taip pat sutinku su jo mintimis apie mokymosi sistemą. Ji pasenusi. Mokykloje niekas nemoko kaip tvarkyti savo finansus, kaip veikia mokesčių sistema ar kaip investuoti ir kritiškai mąstyti. Mokyklose vaikus moko būti darbuotojais ir klausyti kitų žmonių instrukcijų kaip ir ką daryti, vietoj to, jog jie patys išmoktų priimti sprendimus.
Pabaigai
Ieškodama daugiau informacijos apie R. Kiyosaki, Youtube kanale peržiūrėjau ne vieną jo video ir pastebėjau, jog jis šneka abstrakčiai ir kartoja tas pačias mintis. Jo kalbos labiau motyvacinės, be konkrečių veiksmų. Jos visos turi skambias antraštes.
Mano nuomone, jis puikus viešųjų kalbų pranešėjas ir marketingo specialistas, kuris žino kaip parduoti savo knygas. Tačiau ar jis tikrai geras investuotojas? Atsakymo nežinau, nes man nepavyko rasti jokios informacijos apie jo sėkmingus investavimo sandorius.
Perskaičius knygą, nepatingėjau labiau pasidomėti Robert’o Kiyosaki pajamų šaltiniais. Ne vienoje interneto svetainėje (Forbes, Celebrity Net Worth ir kt.), rašoma, jog didžiąją jo pajamų dalį sudaro seminaruose surinkti pinigai, kuriuos veda asmenys, naudodamiesi „Rich Dad“ prekės ženklo pavadinimu. Taip pat jis nemažai uždirba iš savo parašytų knygų ar „Cash flow“ žaidimų serijos.
Taip pat niekas niekada nėra užfiksavęs jokių didesnių R. T. Kiyosaki uždirbtų pinigų prieš sukuriant savo bendrovę „Cashflow Technologies, Inc“ 1997 m.
Savaime tai nėra nieko bloga, tačiau tikėtina, jog didžioji dalis jo knygose minimų investavimo sandorių yra išgalvoti.