Ryan Holiday „Kliūtis paversk galimybėmis” knygos apžvalga

Šią savaitę buvo aprašyta vieno žymiausio visų laikų krepšininko Kobe Bryant’o gyvenimo istorija. Šis žmogus puikiai atitinka šiandienos aprašytos knygos esmę: „Kliūtis paversk galimybėmis”. Kobe į kiekvieną situaciją ir juodžiausias dienas žiūrėjo kaip į naują galimybę išbandyti savo jėgas ir pasiekti tikslus. Jam negaliojo toks dalykas kaip „to neįmanoma padaryti”.
Ryan Holiday knygą pasirinkau perskaityti, nes ieškojau patarimo kaip į sunkumus pažvelgti kitu kampu. Norėjau sužinoti kaip pakeisti požiūrį į problemas ir kaip tai padaryti pasisekė kitiems žmonėms.
Knygoje „Kliūtis paversk galimybėmis: Laikui nepavaldūs dėsniai kaip išbandymus paversti pergale” autorius bandė atsakyti į klausimą – kaip įveikti visų formų kliūtis? Daugelis knygų moko kaip pasiekti sėkmę, tačiau kaip sužinoti kaip susidoroti su nesėkmėmis ir įveikti kliūtis? Ankstesnės kartos susidurdavo su didesnėmis kliūtimis nei mes šiandien. Ką jie turėjo, ko neturime mes? Atsakymas: metodai ir sistemos.
Ryan Holiday siūlomus kliūčių pavertimo galimybėmis metodus grindžia stoicizmo filosofija bei garsių žmonių istorijomis. Knygoje aprašoma kaip patys žymiausi pasaulio žmonės rado būdų kaip silpnybes paversti stiprybėmis. Knygoje rasite pasakojimus apie Steve Jobs, Barack Obama, Abraham Lincoln, Thomas Edison ir kt. Kliūtys jiems tapo įrankiu, padedančiu kurstyti liepsną, jų siekį. Reikia išmokti pakeisti savo požiūrį į užklupusias problemas, pasinaudoti tuo kaip varomąja jėga.
Šiandien dauguma mūsų kliūčių yra vidinės, o ne išorinės. Geri laikai yra puikus minkštiklis, kuris yra kliūtis savaime. Anot knygos autoriaus Ryan Holiday, kliūčių įveikimo procesą sudaro trys žingsniai: 1) Viskas prasideda nuo požiūrio į problemas. 2) Tada reikalinga energija ir kūrybiškumas, leidžiantis išanalizuoti problemas ir paversti jas privalumais. 3) Galiausiai reikia ugdyti valią, kuri padeda susidoroti su pralaimėjimais. Šioje knygos apžvalgoje trumpai aprašysiu knygos turinį ir pagrindines mintis iš visų trijų dalių.
1 Dalis. Suvokimas – tai, kaip matome ir suvokiame aplink mus vykstančius dalykus.
Mūsų suvokimas gali būti arba mūsų silpnybė, arba stiprybė. Mums reikia išmokti priimti nutikimus tokius, kokie jie yra – nei blogi nei geri. Išmokę suvaldyti emocijas greičiau pasieksime tikslus.
Mes per dažnai reaguojame emocionaliai, o ne objektyviai. Todėl reikia stengtis likti objektyviems ir nesileisti užvaldomiems jausmams ir pirminiams instinktams. Reikia nusiraminti ir grįžti į dabartinį momentą. Sutelkti dėmesį į tai, ką galime kontroliuoti. Tai yra savidisciplinos ir logikos procesas. Rinkitės nebūti nuskriausti ir tokie nesijausite.
Vertindami įvykius, mes kliūtis kuriame arba sunaikiname, juk visos situacijos yra neutralios. Mūsų mintys joms suteikia reikšmę. Reikia išmokti nusiraminti – tai padaryti galima jei dažnai praktikuositės. Dažnai atlikite veiksmus, kurie jums kelia stresą, tokiu būdu prisijaukinsite šias stresines situacijas ir išmoksite tinkamai į jas reaguoti.
Logika tai klausimai ir teiginiai. Rekomenduojama pakalbėti su savimi ir užduoti sau kelis klausimus: „Ar tau nėra nutikę ir blogesnių dalykų? Patyrėme nuostolių, tačiau ar tai nėra įprasta verslo dalis? Vadinasi, tai nėra visiškai netikėta, tiesa?“. Po šių ir panašių pokalbių su savimi tikrai pasijusite geriau. Kaskart pajutę nerimą, pakartokite sau kelis kartus: „Aš nuo to nemirsiu, aš nuo to nemirsiu.“ Nesąmoningai mes turėtume nuolatos savęs klausti: „Ar mes turėtumėme taip stipriai dėl to jaudintis?“ Būkite objektyvūs. Tik nuraminę savo emocijas galime matyti viską taip, kaip yra iš tiesų, o ne taip, kaip norėtumėme, kad būtų. Jog lengviau ir objektyviau išspręstumėme problemą, reikia pabandyti įsivaizduoti, jog tai nutiko ne mums, o kažkam kitam ir kaip tas kitas žmogus turėtų pasielgti. Šį pratimą reikėtų lavinti kuo dažniau, nes tuomet išmoksime matyti dalykus tokius, kokie jie yra.
Tai kas mūsų nenužudo, padaro mus stipresnius nėra tik klišė – tai faktas.
Taip pat svarbu yra išmokti pažiūrėti į situaciją kitu kampu. Tuomet ji nebeatrodo tokia baisi. Nes tik teisingas požiūris lemia teisingą veiksmą. Knygos autorius aprašydamas įvairias keblias situacijas, į kurias patekę galvojame, jog pasaulis griūva ir nežinome ką daryti, pataria visur ir visada stengtis įžvelgti teigiamas puses, o ne neigiamas. Jis teigė, jog sėkmingi sportininkai, kurie patyrė rimtas traumas ir nebežinojo ar galės tęsti karjeras iš pradžių jaučia liūdesį, vienatvę ir abejones dėl savo profesinių gebėjimų, tačiau vėliau visi pabrėžia apie kilusį norą padėti kitiems ir savo stipriąsias puses. Psichologai šį reiškinį vadina potrauminiu augimu. Tai kas mūsų nenužudo, padaro mus stipresnius nėra tik klišė – tai faktas.Kliūtys- tai palanki proga, o ne nesėkmė. Autorius teigia, jog kai aplinkiniai su jumis nemandagiai bendrauja ir jūsų negerbia, į tai reikėtų žiūrėti ne kaip į blogą dalyką, o suprasti tai kaip didelį pranašumą. Žmonės jums yra kritiški ir abejoja jūsų gebėjimais? Jums nuo to tik geriau, nes jums bus lengviau pateisinti jų mažesnius lūkesčius.
2 Dalis. Imkitės veiksmų.
Įvertinkite situaciją ir drąsiai prisiimkite riziką. Tuomet veikite. Tai vadinama drąsa. Veiksmas padeda ištrūkti iš keblios padėties.
Labai svarbu neleisti nesėkmei jūsų sugniuždyti, atimti drąsą ir nuliūdinti. Jei suvaldote savo emocijas ir situaciją įvertinate objektyvai , galite pasiekti kitą etapą – proto evoliuciją. Tada imsite matyti ne kliūtį, bet joje slypinčią galimybę.
O kaip jūs elgiatės ištikus nelaimei? Pasiduodate? Ar pasitelkiate visas galimybes ir veikiate? Sunkiu laikotarpiu žmonės dažniausiai gailisi savęs, bėga nuo problemų, galvoja, jog ji pati savaime išsispręs arba ją išspręs kažkas kitas, arba dar blogiau, vietoj to, jog spręstumėte kliūtį – einate linksmintis, valgote arba miegate.
Genialumas dažnai tėra užmaskuotas atkaklumas.
Niekas nesako, kad negalite visko apmąstyti, pasikeikti, išsilieti, tačiau neleiskite tam ilgai trukti ir veikite. Imkitės konkrečių veiksmų tai kliūčiai įveikti. Kad ir kokia atrodytų neįveikiama ir prasta situacija, tiesiog ženkite pirmą žingsnį. Nesvarbu kur ir kaip, tiesiog pradėkite veikti ir pamažu tai įsibėgės. Svarbiausia, eikite į priekį ir nesustokite.
Svarbu nuoseklumas. Daug pasiekę žmonės, kuriais mes taip žavimės, pradėjo tarę: „Taip!Imkimės šio reikalo”. Ir jie tai padarė daug labiau nepalankiomis aplinkybėmis nei tos, su kuriomis mums teks kada nors susidurti. Tai, kad nesijaučiate pasiruošęs, dar nereiškia, kad galite nieko nedaryti. Būkite atkaklūs. Genialumas dažnai tėra užmaskuotas atkaklumas. Thomas Edisonas XIXa. buvo ne vienintelis žmogus eksperimentavęs su kaitinamosiomis lempomis, tačiau jis buvo vienintelis, norėjęs išbandyti 6000 skirtingų siūlelių, O tai kaskart priartindavo jį prie tikslo. Tik todėl jis bambuko gabalėlyje atrado tai, kas vėliau apšvietė visą pasaulį.
Netekti drąsos – nieko tokio, tačiau viską mesti- ne. Nėra gėdinga klysti, taip tik atrandame naujus kelius. Problemos tampa galimybėmis. Reikia nebijoti bandyti ir dar kartą bandyti, klysti ir dar kartą klysti, nes tai daro visi startuoliai, tai normalu. Kelyje į sėkmę mums greičiausiai nepavyks daugybę kartų ir nieko tokio. Nesėkmės yra puiki vieta didiesiems atradimams. Štai kodėl istorijos apie dideles sėkmes dažnai pradedamos pasakoti nuo nesėkmių. Puikūs verslininkai paslysta daug kartų, tačiau jie nepargriūna. Jie žino, kad tai tik proceso dalis.
Trečia dalis. VALIA.
Valia yra mūsų vidinė galia, kurios negali paveikti išorinis pasaulis. Tai pati sunkiausia iš visų disciplinų, tačiau tinkamais pratimais galima mankštinti smegenis ir sustiprinti savo valią.
Mes negalime pasirinkti to, kas mums nutiks, tačiau galime pasirinkti kaip dėl to jausimės.
Šioje knygos dalyje autorius aprašė kaip per ugdomą valią galima įveikti kliūtis. Jis pabrėžė, jog tam tikri apribojimai gyvenime yra geras dalykas. Jie pastumėja mus į naujas vietas ir ugdo įgūdžius, kurių kitu atveju niekada nebūtumėme siekę. Jei negalite kažko kontroliuoti – susitaikykite su tuo. Jei jums nepavyko kažko padaryti, tai dar ne pasaulio pabaiga. Priimkite tai ir judėkite į priekį. Tarkite sau: „Viskas gerai“. Kai problemos priežastis yra ne jumyse, geriau su tuo susitaikyti ir judėti toliau. Susitaikymas neturi nieko bendro su pasidavimu. Čia kalbame apie susitaikymą su dalykais, kurie nepriklauso nuo mūsų veiksmų. Geriau su meile priimti viską, kas mums nutinka. Kiekvieną situaciją. Ir priimti tai, kaip „tai turėjo įvykti“. Mes negalime pasirinkti to, kas mums nutiks, tačiau galime pasirinkti kaip dėl to jausimės. Ir kodėl rinktis blogą nuotaiką? Nešvaistykite laiko lūkesčiams. Išmokę pasinaudoti nepalankiomis situacijomis ir sunkiais mums laikais, mes tampame sumanesni ir galingesni. Tai kuras, kuris padeda mums judėti į priekį.
Ryan Holiday taip pat pataria nesuasmeninti kiekvieno nutikusio įvykio ar bėdos. „Aš tai padariau, aš buvau toks protingas, aš… aš…aš.“ Nieko nuostabaus, kad nuostolius priimate asmeniškai, kad jaučiatės vienišas. Jūs pats išpūtėte savo vaidmenį ir svarbą. Pradėkite galvoti apie kitus, mes šiame pasaulyje esame visi kartu. Visada galima pasitarnauti kitiems. Padedami jiems, padėsime sau. Patobulėsime. Viską, ką patiriate sunkaus, gali tapti jūsų stiprybės šaltiniu, jei tik pagalvosite apie kitus žmones, o ne tik apie save. Liaukitės apsimetinėti, jog tai, ką jums tenka išgyventi yra ypatinga ir nesąžininga. Tai nėra išskirtinė nelaimė siųsta būtent jums. Tai tiesiog įvyko. Daugeliui ir ne tik jums. Yra daugybė žmonių, kurie susidūrė su dar sunkesniais išbandymais.
Ir paskutinė svarbesnė, mano nuomone, mintis iš šios nedidelės knygos, yra priminimas sau apie mirtingumą. Žmogus akis į akį susidūręs su mirtimi įvertina gyvenimą ir dėl šios patirties tampa visiškai kitokiu, geresniu žmogumi. Užuot bijoję mirties, galime ja pasinaudoti. Kasdienis priminimas sau, kad mirsime padės laiką laikyti dovana, nes, kurį spaudžia terminas, nenuolaidžiauja sau dėl netinkamų bandymų ir neverkšlena. Jis išsiaiškina ką turi daryti ir daro, kad suspėtų kuo daugiau nuveikti.
Pabaigai
Kliūčių įveikimas yra menas, kurį privalome lavinti. Sunku yra mėgautis bėdomis ir įžvelgti jose kažką teigiama. Tačiau tiesa yra tokia, jog gyvenimas niekada nebus rožėmis klotas, o ir nereikia, kad jis toks būtų. Tuomet mes greičiausiai nebūtumėme tokie geri vieni kitiems, dėkingi už viską, ką turime ir darbštūs. Lengva pasakyti, sunkiau padaryti. Tačiau ištikus bėdai, reikia stengtis su savimi kalbėtis teigiamai, nuraminti savo mintis ir pasakyti sau: „Tai mane sustiprins. Ši situacija tik grąžina mane į kelią, kuriuo turiu eiti ir viskas tikrai bus gerai.“
Kliūtys tik padeda orientuotis kelyje. Toks požiūris į problemas yra daug geresnis nei tas, kuriuo vadovaujasi dauguma, gailėdamiesi savęs ir niršdami ant kitų. Tokio požiūrio linkiu sau ir Jums.
Popierinę šios knygos versiją galite įsigyti čia.
Audio formatu čia.
Jei Jums patiko ši knygos apžvalga, tikėtina, kad patiks ir sekantys tinklaraščio įrašai. Užsisakykite naujausių įrašų prenumeratą, įrašę savo elektroninio pašto adresą ir vardą registracijos formoje, kuri yra bet kurio šios svetainės puslapio apačioje. Nuo šiol naujausius straipsnius gausite tiesiog el-paštu. Taip nepraleisite jokių svarbių naujienų!