Tony Robbins „Įvaldyk pinigų žaidimą” knygos apžvalga
Įsidėmėkite svarbiausiąjį pinigų žaidimo principą: nepradėkite žaisti, kol nežinote žaidimo taisyklių“ Tony Robbins
Ši knyga „gimė“ dėl įvykusios 2008 metų krizės. Kaip rašė knygos autorius, jam buvo skaudu matyti draugus ir aplinkinius, kurie prarado užgyventą turtą. Tony nusprendė pasinaudoti savo padėtimi ir pakalbinti pačius geriausius investuotojus pasaulyje, jog šie atskleistų savo strategijas ir padėtų žmonėms geriau valdyti finansus.
Knygos rašymas ir medžiagos rinkimas truko ketverius metus. Visa medžiaga nugulė į storą knygą, kurioje galima rasti Tony Robbins‘o ir garsiausių pasaulio investuotojų, tokių kaip Carl Icahn, Jack Bogle, Ray Dalio, Paul Tudor Jones interviu. Finansų pasaulio titanai pasidalino savo išmintimi ir atskleidė ko reikia vengti investicijų pasaulyje. Iš šono daug kam atrodo, jog jie rizikuoja dideliais pinigais, tačiau tiesa ta, jog jie visuomet ieško būdų kaip sumažinti riziką ir gauti kuo didesnę grąžą. Jie žino kaip investuoti nepatiriant didelių nuostolių.
Knygos apimtis išties didelė (apie 700psl). Tony Robbins‘as garsėja savo pomėgiu daug kalbėti ir tai puikiai atsispindi knygos puslapiuose. Mano manymu, knyga galėjo būti perpus plonesnė, išimant dažnus pasikartojimus ir motyvacines kalbas. Vis dėlto, knyga išties vertinga.
„Įvaldyk pinigų žaidimą“ Tony Robbins išsklaidė mitus apie investavimo pasaulį. Pasirodo galima pačiam kaupti pinigus senatvei, naudojantis sudėtinėmis palūkanomis, kurių dėka pinigai gamina pinigus (sudėtinės palūkanos – palūkanos, kurios skaičiuojamos ne tik nuo pagrindinės sumos, bet ir nuo prieš tai uždirbtų palūkanų. Sudėtinės palūkanos įtraukia ir palūkanų palūkanas). Tony taip pat teigė, jog neverta bandyti rinkoje atrinkti nugalėtojus ir investuoti visų savo pinigų į keletą akcijų, nes tai tolygu lošimui. Vietoj to reikia investicijas diversifikuoti. Svarbu paskirstyti lėšas tarp įvairių investicinių klasių. Dalį pinigų investuoti į akcijas, dalį – į žaliavas, dalį į NT.
Šioje knygoje pirmą kartą išgirdau skirtumą tarp investicinių ir indeksinių fondų. Iš investicinių fondų brokeriai nurėžia 50 – 70% tavo pelno, taip yra vien dėl didelių ir užslėptų mokesčių. Tuo tarpu indeksinių fondų, (kaip pavyzdžiui S&P 500) mokesčiai yra maži ir ilgalaikei perspektyvoje atneša daugiau grąžos su mažesne rizika.
Knygoje nemažai naudingos informacijos naujokams, kurie tik pradėjo domėtis finansais ir pinigų valdymu. Visa tai ir dar daugiau skaitykite išsamioje knygos apžvalgoje:
Tony Robbins knygoje aprašė 7 žingsnius, kurie padės pasiekti finansinę laisvę:
1) Priimk sprendimą tapti investuotoju, o ne vartotoju. Nuspręsk, kiek procentų iš savo pajamų (idealiausia 10-15%) kas mėnesį atsidėsi. Turi išmokti iš pradžių susimokėti sau, o tik po to kitiems. Šio plano reikia laikykis ir gerais, ir blogais laikais. Automatiškai persiųsti fiksuotą pinigų dalį iš savo atlyginimo į pensijų fondą ar taupomąją sąskaitą.
2) “Nepradėkite žaisti, kol nežinote žaidimo taisyklių,“ – teigia T. Robbins‘as. Knygoje jis atskleidžia devynis mitus, kuriuos būtinai reikia išsiaiškinti kiekvienam žmogui, norinčiam tapti investuotoju. Mitai yra aprašyti straipsnio apačioje.
3) Nusistatyk kiek tiksliai pinigų tau reikia, jog gyventumei savo svajonių gyvenimą. Daugelis žmonių įsivaizduoja, jog jiems reikėtų kelių dešimčių milijonų dolerių, jog patogiai gyventų. Tačiau tiesa ta, jog dažniausiai ši suma būna daug mažesnė. Tiksliai užsirašius ant lapo popieriaus ko tau reikia, apskaičiavus kiek visa tai kainuoja ir susidėliojus tikslų planą, ši svajonė dažnai virsta į realų ir pasiekiamą dalyką, nes suma, pasirodo, būna daug mažesnė. Tačiau kaip pasiekti finansinę laisvę? Tony teigia, jog daugiau uždirbsite tuomet, kai padidinkite savo vertę rinkoje. Jūs automatiškai gausite daugiau lėšų, nes būsite vertingesni. Taip pat pradėti taupyti ir mažinti išlaidas. Pakeisti gyvenimo būdą. Pabandyti gyventi kur yra pigesnis pragyvenimo lygis ir mažesni mokesčiai.
4) Lėšų paskirstymas. Diversifikavimas. Tai nereiškia, jog reikia įsigyti daug skirtingų akcijų, tai reiškia, jog reikia paskirstyti lėšas tarp įvairių investicinių klasių ar tipų. Dalį pinigųinvestuoti į akcijas, dalį – į žaliavas, dalį į NT. Tony Robbins išskiria šias saugesnes investicijas:
– pinigu ekvivalentai. Trumpalaikės investicijos, kurias greitai galima iškeisti į grynuosius pinigus. Tai yra rinkos fondai, kurie daugiausia investuoja į trumpalaikes obligacijas ir kitas skolas. Tokiu atveju gauni mažas palūkanas.
– Obligacijos. Taip pat gauni mažas palūkanas.
– Indėlių sertifikatai. JAV jie yra apdrausti, todėl tai skaitoma kaip saugi investicija. Tačiau čia taip pat yra mažos palūkanos, todėl sertifikatai yra tokie saugūs.
Rizikingesnes investicijos, kurios duoda didesnę grąžą, anot T. Robbins yra:
– biržoje prekiaujami fondai (ETFs). Jų populiarumas neseniai ženkliai išaugo. Tai yra diversifikuotas vertybinių popierių rinkinys. Jie skiriasi nuo investicinių arba indeksinių fondų tuo, kad jais galima prekiauti visą parą. ETFs leidžia pasiekti aukštą diversifikaciją už nedidelę kainą. Mokesčiai taip pat yra nedideli.
– Aukšto pajamingumo ir dideles rizikos obligacijos. Tai kompanijos, kurios, kad gautų pinigų, sutinka mokėti dideles palūkanas. Su šiomis obligacijos yra šiokia tokia rizika, nes kompanijai bankrutavus yra tikimybė neatgauti pinigų.
– Nekilnojamasis turtas.
– Žaliavos – auksas, sidabras, kava, nafta, medvilnė ir kt.
– Valiutos. Kaip teigia Tony Robbins, ši sritis skirta ne silpnų nervų žaidėjams.
– Kolekciniai dalykai. Meno kūriniai, monetos, seni automobiliai ir kt.
Tony Robbins teigia, jog geriausia investuoti tolygiai į skirtingas investavimo rinkas bei kasmet arba kas mėnesį po tiek pat atidėti į abu savo investicijų krepšelius. Rinkos bangavimas jums tuomet bus naudingas.
5) Sukurk gyvenimo pajamų planą. Reikia išsiaiškinti kokios investicijos kas mėnesį atneštų į jūsų sąskaitą pelną. Tai gali padėti gali anuitetai, tačiau reikia žinoti kokius rinktis.
6) Investuok kaip 0,001% žmonių. Mokytis iš geriausių investuotojų žemėje (Schwab, Icahn, Bogle’as, Dalio ir kt.) Skaityti ką jie šneka, kur investuoja, mokytis iš jų, atkartoti jų veiksmus.
7) Tiesiog pradėk investuoti, mėgaukis procesu bei dalinkis žiniomis su kitais. Įsipareigok būti turtingu dabar, o ne ateityje. Robbins‘as pataria žmonėms mokytis investuoti. Tai užims daug laiko, tačiau su laiku visa tai atsipirks su kaupu. „Jūs valdote pinigus, arba jie valdo jus“, – teigia Tony.
Knygoje Tony Robbins‘as teigia, jog norintiems išmokti investuoti apie finansus reikia žinoti šiuos 9 mitus:
1) Galima nuspėti rinką. Tiesa yra tai, jog jokie brokeriai ar investicinių fondų vadybininkai negali nuspėti rinkos. Gal nebent tokie vienaragiai kaip Ray Dalio ar Warren‘as Buffet‘as, tačiau net ir jie karts nuo karto klysta. Tony Robbins‘as pataria geriau investuoti į indeksinius fondus.
2) Mokesčiai yra maži. Naudojantis brokerių paslaugomis yra mokami dideli mokesčiai, apie kuriuos dažniausiai nieko nežinome arba įsivaizduojame, jog žinome. Tony Robbins‘as pataria įdėmiai persiskaityti visas sutartis. 1% labai skiriasi nuo 3% mokesčių. Knygoje jis pateikia keletą pavyzdžių, vienas iš jų:
Trys vyrai nutarė investuoti 100 tūkstančių dolerių, tačiau jų mokesčiai buvo skirtingi. Rezultatas:
Jason‘as: 100 000 JAV dolerių (7% palūkanos) (atėmus 3% metinių mokesčių) = $324 340
Matt‘as: : 100 000 JAV dolerių (7% palūkanos) (atėmus 2% metinius mokesčius) = $432 194
Taylor‘as: : 100 000 JAV dolerių (7% palūkanos) (atėmus 1% metinių mokesčių) = $574 349
3) Grąža yra tokia, kokia matote. Grąža dažniausiai yra gaunama ne tokia, kokią investuotojai įsivaizduoja. Tony teigia, jog per investicinius fondus investavę žmonės neatgaus tokios pat grąžos, kiek pakils jų akcijos. Mokesčiai suvalgys apie 70% jų pelno. Jei rinka liks tokia pati ir nepakitusi, jų investicija neliks tokia pati dėl mokamų mokesčių.
4) Brokeris yra skirtas tam, kad jums padėtų. Knygos autorius teigia, jog brokeriams svarbiausia yra parduoti fondus ir gauti už tai komisinius, o ne jų klientų interesai. Tačiau yra tokie žmonės kaip finansų patikėtiniai. Jie daug patikimesni ir neima mokesčių nuo jūsųpelno. Vienintelis jų mokestis yra už konsultacijas ir jų mokesčių dydis priklauso nuo to, kokio dydžio jūsų turtą jie valdys.
5) Gerą pensiją jums garantuos 401k fondas. Šis skyrius labiau skirtas Amerikos gyventojams, o ne lietuviams.
6) Įdėkite savo pinigus į Tikslinės datos fondus (TDF) ir pamirškite juos. Savo investicijas reikia stebėti, kitaip jos gali kainuoti jums jūsų pinigus. Tiesiog nepamirškite patikrinti fondo bent kartą per metus ir palyginti savo veiklos rezultatų su panašių fondų rezultatais, kad įsitikintumėte, jog viskas gerai dirba.
7) Septintas mitas – man nepatinka anuitetai ir aš jų nerekomenduoju. Anuitetai yra periodinė pastovaus dydžio išmoka gyventojui tam tikrą laikotarpį arba iki gyvos galvos. Tony Robbins teigia, jog anuitetai gali tapti jūsų viso gyvenimo pajamų šaltiniu, tačiau reikia išsiaiškinti kurie yra geriausi. Knygos autorius pataria rasti gerą kompaniją, kuri teikia tinkamas anuitetų paslaugas ir kuri turi gerą reputaciją ir ilgą veiklos istoriją. Yra keletas gerų kompanijų, kurios siūlo kintamuosius anuitetus su mažais mokesčiais (pvz: Vanguard ir TIAA creff). Jos investuoja jūsų pinigus ne į investicinius, o žemų kainų indeksinius fondus.
8) Jei norite dideles grąžos, turite susitaikyti su didele rizika. Kuo investuotojai yra profesionalesni, tuo geriau jie žino, jog tai yra netiesa. Jie išmoksta diversifikuoti ir sumažinti riziką, nenuleidžiant pelno kartelės.
9) Kaip mes meluojamame patys sau. Tony teigia, jog tik mes patys save stabdome, jog taptumėme finansiškai nepriklausomi.Turime nustoti kaltinti kitus žmones ar aplinkybes ir pradėti ieškoti geresnės strategijos, nesustabdomai edukuoti save.
Tony Robbins interviu su garsiausiais pasaulio investuotojais:
Tony knygoje kalbino žymius investuotojus ir visų jų paklausė vieno ir to pačio klausimo:
Jei savo vaikams negalėtumėte palikti užgyventų turtų, kokias savo žinias norėtumėte jiems perduoti? Kokius investicijų portfelio sudarymo principus jiems paliktumėte?
Warren‘as Buffet‘as teigė, jog investuoti reikia ne pasirenkant „nugalėtojus“, nes tokių niekas negali nuspėti, o investuoti į daug skirtingų kompanijų (jo manymu tai indeksinis fondas S&P). Žymusis investuotojas taip pat teigė, jog sumokėjus visus „after fee & after tax“ mokesčius, beveik neįmanoma gauti pelną iš investicinių fondų. Tačiau investavę į žemų kainų indeksinius fondus ilgalaikėje perspektyvoje jūs pasieksite geresnių rezultatų nei 96% investicinių fondų!
Ray Dalio knygoje atskleidė savo „visų metų laikų“ investicinį portfelį:
Paklausus investuotojų kokia investicija jų gyvenime atsipirko labiausiai, visi kaip vienas teigė, jog geriausia investicija kokią žmogus gali padaryti, tai investuoti į save. Jie visi sutinka, jog reikia nesustojant mokytis ir ilgalaikėje perspektyvoje tai atsiperka su kaupu. Dauguma iš jų atsakė, jog savo investicijas reikia diversifikuoti, pirkti geriau žemų kainųindeksinių fondų akcijas, o ne brangių. Taip pat neskaityti „Wall street“ žurnalų ir nežiūrėti CNBC žinių. Visas šis triukšmas ir informacijos brukimas tik trukdo ir klaidina.
Knygos minusai:
Tam tikra informacija (kaip pavyzdžiui 401k pensijų fondas) yra tinkama tik JAV rinkai. Taip pat mobili programėlė, apie kurią Tony knygoje rašo, yra šiek tiek pasenusi. Ji, beje, neveikia su Android telefonais.
Tony Robbins‘as mėgsta daug kalbėti ir tai atsispindi knygos puslapiuose. Knyga, kaip ir minėjau, galėtų būti perpus plonesnė, paliekant tik reikalingus faktus ir informaciją, tačiau vyras mėgsta informaciją kiek pagražinti ir ištęsti. Jis per daug vietomisįterpdavo savo motyvacinių įžvalgų ir per dažnai kartodavo tam tikrus dalykus.
Vis dėlto knyga yra informatyvi ir įkvepianti. Joje buvo atskleista tiesa apie indeksinius ir investicinius fondus, apie užslėptus didelius mokesčius ir paaiškintos rizikingos ir saugios investicijos. Manau šis skaitinys tinka pradedantiesiems, norintiems motyvuoti save taupyti ir išmintingiau elgtis su pinigais.
Šiuo metu pigiausiai šią knygą parduoda „Patogu pirkti” svetainė: https://www.patogupirkti.lt/knyga/ivaldyk-pinigu-zaidima.html
Jei Jums patiko ši knygos apžvalga, tikėtina, kad patiks ir sekantys tinklaraščio įrašai. Užsisakykite naujausių blogo įrašų prenumeratą, įrašę savo elektroninio pašto adresą ir vardą registracijos formoje, kuri iššoks bet kurio šios svetainės puslapio apačioje. Nuo šiol naujausius straipsnius gausite tiesiog el-paštu. Taip nepraleisite jokių svarbių naujienų!