Vieno žymiausio pasaulio investuotojo Ray Dalio gyvenimo istorija. Patarimai ir ateities prognozės

Jei nedarai klaidų, neprapleti savo galimybių, o jei neprapleti galimybių, maksimaliai neišnaudoji savo potencialo
Šios savaitės herojus – vienos stambiausių pasaulyje investicijų tvarkymo kompanijos „Bridgewater Associates“ įkūrėjas, milijardierius Ray Dalio. Ray užaugo viduriniosios klasės šeimoje. Jog užsidirbtų dienpinigių jis nuo mažumės dirbo įvairiausius darbus: išvežiodavo laikraščius, nukasinėdavo prisnigtus šaligatvius ar padėdavo golfo klube. Nepaisant prastos atminties ar blogų pažymių mokykloje, Ray Dalio tapo vienas sėkmingiausių pasaulio investuotojų pas kurį kreipiasi įvairių stambių organizacijų vadovai, kai nori saugiai investuoti dideles lėšas.
Nedaugelis žino R. Dalio „sėkmingos“ gyvenimo istorijos detales. Pasirodo ši stambi organizacija gimė ne kur kitur, o amerikiečio namuose, pirmajame aukšte, iš kurio, beje, jis dirbo net šešerius metus, kol pagaliau išsinuomavo atskiras patalpas. Sėkmingai padirbęs keletą metų naujame ofise, jis viską prarado. Nulenkęs galvą vyras kreipės pagalbos pas tėvą ir paprašė paskolinti pinigų būsto sąskaitoms apmokėti. Taigi būdamas 34- erių metų ir turėdamas du vaikus, Ray pradėjo savo gyvenimą iš naujo. Tik didelio ryžto dėka, šiandien investicijų pasaulyje jis yra prilyginamas Steve Jobs‘ui, o jo turtas vertinamas apie 18mlrd. dolerių. 70metų Dalio yra įtrauktas į „Forbes 400” turtingiausių amerikiečių sąrašą ir „The Bloomberg Business Index“ duomenimis yra 66 turtingiausias žmogus žemėje.
Šiame išskirtiniame straipsnyje sužinosite Ray Dalio gyvenimo istoriją, jo charakterio savybes, kurių dėka jis tiek daug pasiekė, padarytas klaidas, patarimus, asmeninę investavimo strategiją, kuri sukrovė jam turtus ir įdomias detales apie prognozuojamąartėjančią krizę.
Vaikystė. Nepritapėlis mokykloje, tačiau didelis politikos ir ekonomikos entuziastas
Ray Dalio gimė rugpjūčio 1 dieną, 1949 metais Queens, Niujorke. Jo tėvas Marino Dallolio buvo džiazo muzikantas, o mama Ann – namų šeimininkė. Ray buvo vienintelis vaikas šeimoje. Berniukas buvo labai artimas su savo motina, tačiau ji mirė, kai jam tebuvo vos devyniolika metų. Tėvas darbe užsibūdavo iki vėlumos ir rytais ilgai miegodavo, todėl Ray retai kada jį matydavo. „Vaikystėje mes su tėvu nebuvome artimi, – teigė R. Dalio viename interviu. – Aš buvau gana vienišas vaikas namuose, tačiau kieme man patikdavo žaisti su kitais vaikais. Santykiai su žmonėmis visą gyvenimą man buvo ir yra labai svarbūs.“ Netekus mamos, Ray santykiai su tėvu pasikeitė. Juodu tapo gana artimi. R. Dalio teigė, jog visuomet labai žavėjosi tėvo stipriu charakteriu.
Būsimasis investuotojas vaikystėje buvo smalsus ir nepriklausomas berniukas, kuris mėgo daug mąstyti ir tyrinėti. Tačiau jis nepakentė mokyklos. Jam buvo sunku įsiminti faktus ir klausytis nurodymų. „Man neina mechaniškai įsiminti sausų faktų ir dalykų, kurie neturi reikšmės. Tačiau, jei istorija ar faktai turi reikšmę, aš puikiai viską atsimenu,“ – teigė Ray viename interviu. R. Dalio tiesiog nesuprato kodėl mokykloje buvo mokoma tiek daug nereikalingų dalykų. Jam taip pat nepatiko faktas, jog mokykla moko, jog klysti yra blogai. Tuo tarpu mokymasis iš klaidų – svarbiausias dalykas gyvenime. „Vaikystėje mane labiausiai domino du dalykai, – teigė R. Dalio vienoje tinklalaidėje. – Pasaulio politika bei ekonomika ir kaip šie du dalykai vienas kitą veikia.“ Nuo ankstyvos paauglystės berniukui patikdavo kalbėtis su suaugusiais žmonėmis apie politiką ir vykstančius įvykius visame pasaulyje. Jį domino kaip viskas tarpusavyje sąveikauja ir kaip tai nulemia biržų akcijų pasaulį. „Man tai nebuvo tiesiog teorija, laikraščių ir naujienų skaitymas. Man patikdavo sudarinėti išvadas, sužinojus kas vyksta visoje pasaulio rinkoje ir makroekonomikoje,“ – teigė būsimasis investuotojas.
Dar būdamas vaikas Ray pradėjo dirbti laikraščių išnešiotoju, o 12-os metų gavo darbą prabangiame „Links Golf Club“ klube, kuriame buvo patarnautojas (caddy). Čia dažniausiai ateidavo žaisti pasiturintys vyrai, kurie dirbo Wall Street’e ar žymūs politikos veikėjai, kaip pavyzdžiui, buvęs Amerikos prezidentas Richard‘as Nixon‘as. Maištingasis moksleivis įdėmiai klausydavosi vyrų kalbų apie akcijų biržą ir investavimą ir kol šie keliaudavo nuo vienos duobutės prie kitos, užgaudęs laisvą minutę, klausinėdavo kokios šiuo metu akcijos yra geros ir kokios prastos. Netrukus sutaupęs $300, R. Dalio nusipirko aviakompanijos „Northwest Airlines“ akcijas po $5. Šią kompaniją jis pasirinko todėl, jog tai buvo vienintelės nebrangios akcijos, kainavusios taip pigiai. „Pamaniau, kuo daugiau pigesnių akcijųnusipirksiu, tuo daugiau uždirbsiu, – teigė R. Dalio „Ted Talks“ laidoje. – Tai buvo kvaila idėja, tačiau man pasisekė, nes kompanija buvo ties bankroto riba ir jai susijungus su kita įmone, mano investicija patrigubėjo. Pamaniau, jog šis verslas lengvas. Žinoma su laiku supratau, jog ši sritis labai sudėtinga.“
Po pirmosios sėkmės jį apėmė azartas. Ray tai buvo tarsi žaidimas ir faktas, kad iš šio žaidimo galima uždirbti pinigų buvo išties džiuginantis. Paauglys pradėjo kolekcionuoti ir skaityti visas ataskaitas apie „Fortune“ 500 kompanijas ir toliau įnirtingai domėjosi pasaulio ir ekonomikos naujienomis. Pats to dar nežinodamas jaunasis Ray pasirinko savo gyvenimo kelią.
Kolegija

Besimokydamas vidurinėje mokykloje Ray ir toliau investavo. Mokykloje jam sekėsi taip prastai, jog jis vos įstojo į „Long Island“ kolegiją, kurioje studijavo finansus. Tačiau laisvėrinktis paskaitas, kurios jam patiko bei laisvė gyventi nepriklausomai padėjo Ray sužydėti. Pagaliau jis pasijuto laimingas. Studijuojant jis ne tik atrado mokslo grožį, tačiau ir susipažino su meditacija, kurią, beje, jis aktyviai praktikuoja iki pat šių dienų. Vyras teigia, jog būtent meditacijos dėka, jis yra toks sėkmingas. R. Dalio dažnai viešuose pasisakymuose pabrėžia šios praktikos svarbą ir prisipažino, jog tai padeda jam aiškiai mąstyti.
Baiginėdamas „Long Island“ kolegiją, prieš pat įstojant į Harvardo universitetą, Ray 1972 metų vasarą pirmą kartą turėjo galimybę iš arčiau pamatyti kas vyksta finansų pasaulyje. Jaunuolis atliko praktiką Niujorko „Merrill Lynch“ vertybinių popierių biržoje. Čia jis išmoko apie valiutų rinką ir kaip keičiasi kainos, kai žmonės reaguoja į pasaulyje vykstančias naujienas.
Karjeros pradžia. Prastas darbuotojas
Karjerą investuotojas pradėjo 1973 metais brokerinėje kompanijoje, pavadinimu „Dominick & Dominick LLC“. Nors ir dirbo šioje kompanijoje, Ray nemetė pomėgio savarankiškai investuoti ir toliau mokinosi iš savo klaidų. Bėgant metams jis daug išmoko apie rizikos kontrolę. Ray Dalio teigia: „Prekybos rinkoje turi būti labai agresyvus ir atsargus. Jei nebūsi agresyvus, neuždirbsi pinigų, ir jei nebūsi atsargus, neišsaugosi pinigų.“ Vėliau jis įsidarbino didesnėje finansų maklerių įmonėje, pavadinimu „Shearson Hayden Stone“. Karjera šioje kompanijoje, deja, baigėsi po vienerių metų darbo, kai 1974 m. Naujųjų metų išvakarėse padauginęs alkoholio Ray susimušė su savo bosu. „Aš niekada nebuvau geras darbuotojas. Man sunkiai sekėsi dirbti kitiems, – teigė R. Dalio. – Visuomet norėjau būti nepriklausomas.“ Ilgai be darbo protingas ir ambicingas vyras nesėdėjo. Supratęs, jog jam neina klausytis kitųžmonių nurodymų, ilgai nesvarstydamas jis įkūrė mažytę įmonę ir pabandė užsidirbti pats.
Vienos didžiausių pasaulyje apribotos rizikos fondųkompanijos pradžia – „Bridgewater Associates“

„Taip jau susiklostė, jog mano santykiai su „Shearson Hayden Stone“ įmonės klientais buvo labai geri. Žinojau, jog jie toliau dirbtų su manimi, jei ir išeičiau iš kompanijos. Tad 1975 metais, būdamas 26 metų savo namuose savarankiškai ėmiausi darbo, kurį myliu,“ – pasakojo R. Dalio viename interviu. Ray prisipažino, jog iš pradžių nežiūrėjo į savo veikląkaip į įmonę. Jis tiesiog darė tai, kas jam patiko. „Padėti klientams investuoti buvo daug smagiau nei turėti tikrą darbą, – kalbėjo žymusis investuotojas, prisimindamas kompanijos pirmuosius gyvavimo metus. – Kol buvo padengtos pagrindinės mano pragyvenimo išlaidos žinojau, kad būsiu laimingas“. Kiekvieną rytą prabudęs Ray turėjo galimybę daryti tai, kas jam patiko ir tai jam buvo daug geriau nei dirbti kažkam kitam. Šešerius metus vyras dirbo iš pirmo savo namų aukšto, o antrame aukšte gyveno jo žmona ir du vaikai. Su laiku Ray klientų skaičius didėjo, jam teko nusisamdyti daugiau darbuotojų, nusipirkti kompiuterių ir persikelti į didesnes patalpas.

„Bridgewater Associates“ darbo specifikacija buvo tokia – vyras peržiūrėdavo ir išanalizuodavo savo klientų sąskaitas, įsivaizduodavo save jų vietoje ir patardavo, ką jis darytų jų situacijoje. Apie 1977 metais jis pradėjo rašyti savo principus ir modelius, kuriais remdamasis, pats priimdavo sprendimus investuojant. Jis rašydavo ant voko galinės pusės ar ant bet kokio lapo popieriaus, braižydavo schemas su skirtingomis spalvomis iki kol įsigijo pirmąjį kompiuterį. Kompiuterių sistemos leido jam apskaičiuoti kaip rinkos juda ir kaip jos keisis artimoje ateityje. Rašymas jam padėjo viską geriau suprasti ir apmąstyti. Rašymas, beje, jam padeda ir šiandien.
R. Dalio fondas skyrėsi nuo konkurentų tuo, kad jis nesidomėjo atskirų akcijų vertinimu; vietoj to jis bandė pastebėti makrotendencijų pasaulio ekonomikos ir finansų srityse. Sėkmingas darbas, aštuoni pasamdyti darbuotojai per septynerius metus ir didėjantis klientų skaičius paveikė Ray Dalio mąstymą. Jis labai savimi pasitikėjo ir nenujautė, jog išaugęs vyriškas ego jam tuoj pakiš koją ir jis viską praras. 1982 m. R. Dalio klaidingai prognozavo JAV ekonomikos krizę ir ši klaida jo įmonei tapo beveik lemtinga.
Didžiausia gyvenimo krizė

1979 – 1981 ekonomika šalyje buvo prasta, o rinka labai nepastovi. Ray Dalio prognozavo, jog artėja didelė krizė. Jisai viešai ir garsiai visiems skelbė apie ją, tačiau 1982 metais dėl savo klaidingų prognozių jis prarado beveik visus užgyventus turtus. „Atsitikus skolų krizei, akcijų birža ir ekonomika pakilo, vietoj to, jog žlugtų, – kalbėjo R. Dalio „TED Talks“ laidoje. – Praradau visus savo ir savo klientų pinigus, turėjau atleisti darbuotojus ir uždaryti veiklą.“ Vyras prisipažino, jog prarado savo gyvenimo misiją, o mylimų ir artimų darbuotojų atleidimas tik dar labiau viską apsunkino. „Paprašiau tėvo, jog paskolintų man keturis tūkstančius dolerių, nes turėjau susimokėti sąskaitas. Tai buvo vienas iš sunkiausiųgyvenimo momentų. Tačiau pasirodo, tai buvo vienas iš nuostabiausių man kada nutikusiųdalykų taip pat.“ Tai pakeitė vyro požiūrį į tai, kaip jis priima sprendimus. Vietoj to, jog visąlaiką galvotų, jog yra teisus, jis pradėjo savęs klausinėti: „Iš kur aš žinau, kad esu teisus?“. Ray Dalio teigia, jog visi žmonės gyvenime susiduria su dideliais iššūkiais, kurie nulemia jų tolimesnę ateitį. Tuomet nutinka du dalykai: arba žmoguje įvyksta metamorfozė ir jis kardinaliai pasikeičia, arba jis nuleidžia rankas ir nepasimokęs iš klaidų grįžta į savo senąjį gyvenimo ritmą. „Kartais tu patiri sėkmę, kartais tu suklysti, tačiau tik iš klaidų įmanoma pasimokyti, nes tai yra skaudūs išgyvenimai ir jei tu sugebi apmąstęs savo klaidas iš jųpasimokyti, tu pasikeiti, – įsitikinęs R. Dalio.
Įsivaizduokite, jog jei norite gyventi svajonių gyvenimą, turite pereiti per pavojingas džiungles. Galite būti saugūs ten, kur esate ir gyventi įprastą gyvenimą, arba rizikuoti ir peržengti per džiungles, kad galėtumėte gyventi taip, kaip norite. Ką pasirinktumėte?
Jam buvo be galo skaudu atsidurti tokioje situacijoje, kur reikėjo nuspręsti ar mesti savo svajones ir susirasti darbą Wall Street’e, ar bandyti toliau siekti užsibrėžtų tikslų. „Įsivaizduokite, jog jei norite gyventi svajonių gyvenimą, turite pereiti per pavojingas džiungles, – teigė R. Dalio. – Galite būti saugūs ten, kur esate, ir gyventi įprastą gyvenimą, arba rizikuoti ir peržengti per džiungles, kad galėtumėte gyventi taip, kaip norite. Ką pasirinktumėte? Net ir patyręs didžiąją savo gyvenimo krizę žinojau, kad turiu siekti svajonės ir priimti visas galimas rizikas, tik iš pradžių man reikėjo išsiaiškinti kaip „pereiti šias pavojingas džiungles“ ir išlikti gyvam“.
Ši istorijos dalis daugumai gali pasirodyti suromantizuota, todėl sunku suvokti kaip iš tiesųvyras jautėsi. Tačiau geriau pagalvojus ir įsivaizdavus save jo vietoje, pokalbius su žmona apie ateitį ir vaikus, kuriuos reikia išlaikyti bei apie vidinę būseną, kuomet nuvili ne tik artimuosius, tačiau ir save, tada šis istorijos etapas pradeda atrodyti, ne toks jau ir paprastas. Juk iš tiesų nedaugelis žmonių sugeba viską praradę vėl bandyti kurti verslą nuo pradžių. Ray Dalio būdamas 34-erių metų nusprendė antrą kartą atkurti savo įmonę. Tačiau jis turėjo rimtai padirbėti su savimi. Paklausti savęs ką šį kartą jis darys kitaip, kaip mąstys ir priims sprendimus. Vyras pradėjo skaityti asmeninio tobulėjimo knygas ir toliau intensyviai praktikavo meditaciją. Transcendentinės meditacijos dėka jam buvo lengviau išsianalizuoti klaidas. „Nurimus pirmoms emocijoms ir skausmui, neskubėkite eiti į priekį, sustokite ir apmąstykite nutikusius įvykius, nes būtent šioje stadijoje jūs ir progresuojate“, – įsitikinęs žymusis investuotojas. Ray suprato, jog jam reikia objektyviai pažiūrėti į save iš šalies ir pasikeisti. Jis nusprendė pakeisti tris dalykus:
- Vyras suvokė, jog geriausia būtų susirasti pačius protingiausius nepriklausomus antreprenerius, kurie yra tos pačios srities specialistai kaip ir jis, tačiau mato dalykus visiškai kitaip. Tokiu atveju jų pokalbiai ir dėstomi argumentai būtų aptarti iš abiejųpozicijų bei priimtas protingiausias sprendimas.
- Antras dalykas, kurį jis nutarė patobulinti ir išmokti – diversifikuoti savo investicijas. Sumažinti riziką, nesumažinant gaunamo pelno.
- Jis ėmėsi studijuoti ekonomikos istoriją. Prieš tai jis nelabai domėjosi kas ekonomikos pasaulyje vyko prieš jam gimstant, tačiau patyręs šią pamoką, jis pradėjo gilintis įseniau nutikusius įvykius ir pamatė, kad laikas nuo laikas tam tikri ekonomikos faktoriai kartojasi.
Supratęs, koks „arogantiškas šunsnukis“ jis buvo ir padaręs išvadas, R. Dalio pradėjo rašyti savo apmąstymus ir klaidas, kurie virto jo principais. Vėliau vyras išleido knygą, kurioje patalpino visus savo užrašus ir patarimus. Tiems, kam įdomu sužinoti daugiau, gali perskaityti jo išleistą bestseleriu tapusią knygą „Principai: gyvenimas ir darbas“. Šioje knygoje jis išdėstė pagrindinius investavimo principus, kurių užtektų vidutiniam investuotojui, jog jis galėtų sėkmingai diversifikuoti ir investuoti.
Ray Dalio principų esmė, kuriais jis vadovaujasi darbe yra ta, kad vadovai turi susitaikyti su didžiausiomis savo klaidomis ir iš jų pasimokyti. Jie taip pat turi atvirai pasisakyti, ką mano apie kolegų charakterį bei gebėjimus ir agresyviai diskutuoti apie savo pažiūras laikydamiesi „radikalaus tiesmukumo“ principo. Visus savo užrašus Ray susistemino ir pavertėkompiuterio lygtimis, tokiu būdu kompiuterio programos padarydavo visus skaičiavimus už jį. Galima teigti, jog Ray Dalio sukūrė investavimo strategiją, remdamasis savo žiniomis apie ekonomiką ir įtraukė dirbtinį intelektą, kuris padeda jam sėkmingai prekiauti. Jokių emocijų, logiškas ir apskaičiuotas skaičiavimas – Ray Dalio investavimo sėkmės paslaptis.
Iš lėto jis atkūrė savo įmonės veiklą. Tačiau lengva nebuvo: „Po patirtos krizės buvau praradęs visus pinigus. Pamenu neturėjau pakankamai pinigų sumokėti už lėktuvo bilietą į Teksasą, kur turėjau vykti darbo reikalais. Kelionę teko atšaukti“. Vis dėlto pamažu jis susirado naujų klientų ir darbuotojų.
„Bridgewater“ kompanijos klestėjimo laikai. Unikali darbo specifika

Pamažu Ray Dalio atkūrė savo kompaniją ir ji ne tik, kad pasiekė prieš tai turėtą sėkmę, kompanija tapo labai sėkminga ir pelninga. Perkurtoje „Bridgewater“ įmonėje darbuotojai atlikinėjo rinkos tyrimus ir juos pardavinėjo. Tai patraukė institucijų ir vyriausybių dėmesį ir padėjo kompanijai suklestėti. Devintojo dešimtmečio pabaigoje įmonėje dirbo apie 20 darbuotojų, o apie 1995 metus 42 darbuotojai, kurie valdė 4,1 milijardo dolerių. Šie pinigai 2000 metais išaugo į 32 milijardus dolerių, o šiandien siekia apie 160 milijardus dolerių. Ši sėkmė susidėjo iš daugelio aspektų, tačiau vienas pagrindinių – Ray Dalio sukurti principai, kuriais vadovaujasi visi įmonės darbuotojai. Kompanijoje R. Dalio leidžia pasireikšti visiems, nesvarbu kokią poziciją žmogus užima.
Investuotojas skatina darbuotojus skleisti „radikalų tiesmukumą“ ir „griežtos meilės“ atvirumą. Vyras taip tuo tiki, kad jo darbuotojai susirinkimuose vertina vieni kitus naudodami „iPad’us“. Vertinimai matomi visiems, lyg tai būtų realybės šou, ir net nepatyrusiems darbuotojams yra leidžiama kritikuoti viršininką. Nauji žmonės tik atėję dirbti ir sužinoję apie darbo specifiką iš pradžių būna entuziastingi. Jie teigia, jog nori sužinoti savo silpnąsias vietas, tačiau ne visi susidoroja su tiesa ir kritika. Todėl nepraėjus nei šešiems mėnesiams apie 30% žmonių iš darbo pasitraukia.“Žmonės arba myli mūsų darbo specifiką, arba jos nekenčia,“ – teigia Ray Dalio.
Kiekvienas susirinkimas yra įrašomas, tokiu būdu žmonės pamato kaip skirtingai visi mąsto. Rizikos draudimo fondų milžinui R. Dalio ypatingai smalsu sužinoti kas iš tiesų vyksta žmoniųmintyse. Jis gilinasi į žmogaus smegenų veiklą ir bando suprasti kodėl mes visi skirtingai mąstome. Jis teigia, jog kaip ir kūną, taip ir smegenis, treniruodami ir augindami naujus raumenis, mes galime jas pakeisti. (apie tai rašoma ir neseniai aprašytoje knygoje „Save keičiančios smegenys“). Ray Dalio teigia, jog dažnai žmonės nenori žinoti tiesos, todėl bėga nuo jos, tačiau jei darbuotojai yra visiškai atviri ir išsako savo nuomonę, surinkęs visą galimąinformaciją, jis lengviau sudaro savo nuomonę. „Tai – ne kiekvienam“, – pripažįsta R. Dalio. Tačiau jis teigia, kad likusiems darbuotojams patinka ši griežta tvarka.
Šeima
Ray Dalio yra daugiau nei 40 metų laimingai vedęs savo žmoną Barbara Dalio, kuri, beje, yra jo patarėja verslo klausimas ir labdaros organizacijos pirmininkė. Pora kartu susilaukė keturių sūnų: Matt, Devon, Paul ir Mark. Jauniausias poros sūnus Mark‘as yra režisierius, kurio specializacija – laukinės gamtos filmavimas. Antrasis sūnus – Paulius, taip pat yra kino režisierius. Trečiasis sūnus Matt‘as įkūrė Kinijos globos fondą, kuris padeda Kinijos našlaičiams, taip pat technologijų organizaciją, pavadinimu „Endless“, kurios tikslas yra išmokyti vaikus koduoti kompiuterinius žaidimus. Devon‘as yra „P-Squared“ privataus kapitalo įkūrėjas ir partneris bei „Dalio“ fondo valdybos narys.
Greičiausiai visų jaunų ambicingų žmonių svajonė yra turėti šalia savęs tokį mokytoją ir giminaitį kaip Ray Dalio, kuris kasdien mielai dalintųsi savo išmintimi ir patarimais. Dalio sūnums pasisekė, jog turi tokį protingą tėvą, kuris sėkmingai įskiepijo jiems gyvenimo vertybes ir padėjo surasti savo tikrąjį pašaukimą. „Mano tėtis dažnai kartodavo tokius dalykus kaip: „Tu gali turėti praktiškai bet ką, tačiau tu negali turėti visko, ko nori“, – kalbėjo Matt‘as Dalio CNBC interviu. – Tai sakydamas tėvas turėjo omeny, jog norėdamas gyvenime kažką pasiekti, turėsi kažko atsisakyti. Daugybė žmonių nenori atsisakyti tų kitų dalykųvardan didesnio tikslo.“
Kaip Ray Dalio numatė artėjančią 2008 metų krizę. Jo nuomonė apie sekančią 2020 metų krizę
2007, Ray Dalio nuvyko į Baltuosius rūmus ir bandė visus įspėti apie artėjančią nekilnojamojo turto krizę, tačiau niekas nekreipė į tai dėmesio. Netrukus įvyko krizė ir R.Dalio buvo vienas iš nedaugelio apribotos rizikos fondų steigėjų, kurie ne tik išgyveno šį sunkųlaikotarpį, tačiau ir suklestėjo. 2010 „Bridgewater“ buvo patys sėkmingiausi metai visoje kompanijos gyvavimo istorijoje. Tai patraukė žiniasklaidos dėmesį ir iš mažai kam žinomo rizikos draudimo fondo, įmonės populiarumas kosmiškai išaugo. „Mes numatėme pasaulinęfinansų krizę, nes ieškojome nesenstančių ir universalių principų. Žinojome, kad padėtis buvo labai panaši į 1929–32 m. situaciją, nes kai palūkanų normos pasiekia nulį, centrinis bankas niekuo nebegali padėti. Tuomet atsitinka skolų krizė ir nutinka tam tikri neišvengiami dalykai,“ – teigė R. Dalio.
R. Dalio požiūris į artimą ateitį yra panašus į 2007 metus. Vyro nuomone, naujos finansinės krizės galime sulaukti per ateinančius dvejus metus, o artimiausiais metais rinkoms įtakąturės politiniai konfliktai, o ne ekonomika. „Šiais laikais nėra didelių infliacijos augimo rodikliųir palūkanų normų svyravimų. Tad politiniai klausimai yra svarbesni nei makroekonominiai pokyčiai, – sako R. Dalio. – Anksčiau pasaulis priklausė nuo centrinio banko politikos. Dabar taip nebėra“, – priduria ir pastebi, kad investuotojai turėtų kreipti dėmesį į ateinančius rinkimus Didžiojoje Britanijoje ir Amerikoje.
Ray Dalio ne viename interviu išvardino tris pagrindines priežastis, kurios lemia artėjančią krizę:
- Didėjanti turtinė nelygybė, skirtumas tarp turtingųjų ir neturtingųjų kasmet tik didėja. Ko pasekoje atsirado didelis priešiškumas politikoje tarp kairiųjų ir dešiniųjų. Priešiškumas, vyro įsitikinimu, padidės dar labiau 2020 metais, kai bus renkamas JAV prezidentas. Nuo išrinkto prezidento priklausys ar skirtumas tarp turtingųjų ir neturtingųjų dar labiau didės ar mažės.
- Palūkanų normos yra tolygios nuliui. Jei ekonomika yra prasta, šalyje yra sumažinamos palūkanų normos ir spausdinami pinigai. Tačiau, kai palūkanos pasiekia nulį, nebėra daugiau kur jų mažinti. JAV šiuo metu yra labai arti šios situacijos. Japonijoje, Švedijoje ir Šveicarijoje jau dabar palūkanos yra mažesnės už nulį. Tokia pati situacija buvo 1930 metais prieš didžiąją krizę. Taigi ar palūkanos didės ar mažės, nuo to labai priklausys tolimesnė ekonominė situacija.
- Geopolitinis karas tarp JAV ir Kinijos.
PABAIGAI
Kartą žurnalistas paklausė Ray: „Kas daro tave laimingą?“. „Prasmingas darbas ir prasmingi santykiai, – net nesusimąstydamas atsakė R. Dalio. – Žvelgdamas į savo gyvenimą ir įvairius pasiekimus, svarbiausias laimės šaltinis man yra nuostabūs santykiai, kuriuos sukūriau ir palaikau su šeimos nariais, draugais ar bendruomenėmis.“ Vienas turtingiausių pasaulyje žmonių teigia, jog pinigai niekuomet nebuvo jo pagrindinis motyvas dirbti. Jis tiesiog užsiėmėtuo, kuo nuo pat vaikystės domėjosi, ir kai tapo savo srities profesionalu, po tam tikrųnuopuolių ir klaidų, pinigai pamažu patys pradėjo plaukti. Vyras prisipažino, jog didelįpasitenkinimą jam teikia labdaringa veikla, jis domisi vandenyno tyrimais ir edukacijos tobulinimu. Jis daugiau nei pusę savo turto po mirties paaukos Warren‘o Buffet‘o įkurtam labdaros fondui.
Ray Dalio toli gražu nėra tobulas ir jis negimė būdamas genijus. Amerikietis užaugo įprastoje vidurinės klasės šeimoje. Mokslai jam sekėsi prastai, jo atmintis niekuomet nebuvo tobula ir jis „sumokėjo savo kainą“ už viešai ir klaidingai išprognozuotą finansų krizę. Jis taip pat nėra joks mokslininkas, tačiau klauso ir mokosi iš tų, kurie yra. Šiandien jo atidžiai klausosi vyriausybės ir stambios įmonės, o jo turtas yra vertas 18 milijardų USD. Tikiu, jog verta atkreipti dėmesį į jo patarimus ir pradėti į viską žiūrėti kritiškiau, net ir savo paties nuomonę.
Ray Dalio patarimai norintiems pasiekti gyvenimo tikslų
Anot Ray Dalio, kiekvienas žmogus, kuris nori tapti sėkmingu savo pasirinktoje srityje turi žengti šiuos penkis žingsnius:
- Visų pirma reikia išsiaiškinti kokie yra tavo tikslai ir svajonės. Bandyti tai įgyvendinti.
- Bandant įgyvendinti savo tikslus, susiduriama su pirmomis problemomis. Didžiausias skirtumas tarp žmonių yra jų reakcija ir sprendimo būdai. Kaip jie sprendžia iškilusias problemas: ar nusprendžia jas priimti ir išspręsti, ar priima kaip skausmą ir nutaria pasitraukti. Todėl reikia išsiaiškinti kodėl kilo tam tikros problemos, kokių žinių ar savybių trūksta. Tai veda prie:
- Pripažinti savo silpnąsias puses. Tik pripažinus savo klaidas galima tobulėti ir augti.„Viena pagrindinių mano gyvenimo formulių yra Skausmas (pamokos) + Apmąstymai = Progresas. Kai viską apmąstai, nepamiršk susirašyti išvadų ant lapo popieriaus. Tai padės ateityje nekartoti tų pačių klaidų“, – pataria Ray žmonėms kurti savo pačių gyvenimo principus.
- Surasti būdą kaip įveikti sunkumus ir pasikeisti. Tarkime, esate kūrybingas, puikiai perteikiate mintis ant lapo popieriaus ir jums netrūksta puikių idėjų, tačiau esate nepatikimas ir dažnai vėluojate. Jūs turėtumėte pasirinkti arba dirbti su patikimu žmogumi, arba išmokti patikimumo. Tačiau pripažinus šią savo silpnąją pusę, turite imtis atitinkamų veiksmų, jog ją pašalintumėte.
- Turėti pakankamai disciplinos laikytis savo plano ir nuo jo nenukrypti.
Vyro teigimu daug pasiekę žmonės yra puikiai įvaldę visus išvardintus penkis žingsnius. Jie taip pat dirba su protingiausiais savo srities žmonėmis, su kuriais gali turėti tokias diskusijas, kurių metu išsigrynina tobuliausias idėjas ir strategijas. Šie žmonės nevengia problemų, jie nebijo nežinomybės, nes būtent ten jie padaro atradimus ir jų sąmoningai ieško. Jie nebijo eiti prieš daugumą ir turėti savo asmeninę nuomonę, jiems neįdomu ką apie juos mano kiti ir eina savo pasirinktu keliu. Taigi nebijokite klysti, nes klaidos yra proceso dalis, be jųneįmanoma tobulėti. Kiekvieną kartą suklydus, atsistojus ir vėl einant į priekį jūs tolstate nuo daugumos, atrandate tai, ko kiti neatrado, ir tai yra nuostabu. Žmonės po to klausinėja ir nori išgirsti apie jūsų kelionę, klaidas ir sėkmę, nes ten patys nėra pabuvoję.
Ray Dalio patarimai investuotojams:
- Pati didžiausia žmonių, prekiaujančių rinkose klaida, anot Ray Dalio, yra nemokėjimas vertinti situacijos realiu laiku, įsitikinimas, kad tai, kas buvo praeityje, būtinai suveiks ir dabar. Pakilus kainai, investicija, kuri buvo gera, tampa brangi ir kaip tik prasta. Kai investuotojai pradeda uždirbti pinigus būdami godūs ir bebaimiai (kainai kylant labai agresyviai tęsia pirkimus dideliais kiekiais), yra geras laikas mąstyti apie priešingos prekybos idėją – elgtis atvirkščiai.
- Klaidų analizavimas yra nuolatinis tobulėjimo variklis. Kiekviena klaida yra galimybė išmokti kažką naujo, pasinaudoti nauja informacija, įvesti naują taisyklę. Net ir padarius didelę klaidą prekyboje, užsirašykite ją ir nuolatos matykite prieš save kaip priminimąateičiai. Klaidų darymas ir analizavimas – kiekvieno investuotojo pagrindinė darbo dalis.
- Kiekvienas prekiaujantis rinkoje žino, jog niekada negali būti užtikrintas. Nėra tokio sandorio, kuriuo tu galėtumei būti 100% garantuotas. Nebūnant pasiruošus nesėkmei, rezultatas yra neįmanomas. „Aš stengiuosi dirbti sunkiai ir dėlioti savo idėjas ilgai prieš pateikiant jas kitiems žmonėms. Pateikdamas kitiems, prašau jų pasakyti man kodėl aš galiu būti neteisus. Toks procesas mane tobulina,“ – įsitikinęs Ray.
- Investavime mokymasis trunka metų metus ir jūs turite susitaikyti su tuo, kad šioje srityje turbūt niekad nepasieksite visapusiško žinojimo. Todėl mokytis reikia visągyvenimą. Visuomet reikia analizuoti ankstesnius sprendimus, kaip ir nenutrūkstamai mokytis bei tobulinti sprendimų priėmimo procesą.
Žmogus visiems metų laikams. Ray dalio investavimo strategija

Norintiems sužinoti daugiau apie Ray Dalio:
TED Talks kalba: https://www.youtube.com/watch?v=HXbsVbFAczg&t=445s
Ray Dalio interviu su Patrick Bet-David’u. Kalba apie artėjančią finansinę krizę:https://www.youtube.com/watch?v=Ca9uu36w_Vo&t=2392s
Trumpas 30 minučių filmukas pastatytas pagal Ray Dalio knygą „Principai”: https://www.youtube.com/watch?v=B9XGUpQZY38&t=285s
Žymusis Ray Dalio filmukas „Kaip veikia ekonomikos mašina?” https://www.youtube.com/watch?v=PHe0bXAIuk0
Jei Jums patiko ši biografija, tikėtina, kad patiks ir sekantys tinklaraščio įrašai. Užsisakykite naujausių blogo įrašų prenumeratą, įrašę savo elektroninio pašto adresą ir vardą registracijos formoje, kuri iššoks bet kurio šios svetainės puslapio apačioje. Nuo šiol naujausius straipsnius gausite tiesiog el-paštu. Taip nepraleisite jokių svarbių naujienų